{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Yün Yastık Nasıl Yıkanır?

Yün Yastık Nasıl Yıkanır ?

Yün Yastık Nasıl Yıkanır?Yıllardır yatak odalarının vazgeçilmezi olan yün yastıklar, rahatlıkları ve sağladıkları sıcaklık nedeniyle en sık tercih edilen yastık türlerinden birisidir. Doğal malzemeden üretilmiş olmaları sebebiyle de sevilerek kullanılan yün yastıkların temizliği ise diğer yastık türlerine göre bir nebze daha zor olabilmektedir. Kumaş içerisine yayılmış halde bulunan yün, yanlış bir yıkama neticesinde toparlanabilmekte veya yapısı bozulabilmektedir. Bu nedenle bu sağlıklı ve doğal yastık dolgularının temizliğine hassasiyetle yaklaşılmalıdır.


Yün dolgu, bulunduğu yastık kumaşının içerisinde veya herhangi bir kumaş torbanın ağzı bağlanarak çamaşır makinesinde yıkanabilmektedir. Aksi takdirde yün dolgunun tamamı makinenize dağılacak ve arızaya sebep olmanın yanı sıra temizlik konusunda size ciddi bir zahmet verecektir.


  • Kumaş içerisine yerleştirdiğiniz yünleri, kumaşın ağzı sıkıcı bağlı biçimde çamaşır makinenize yerleştirin
  • Soğuk veya en düşük sıcaklıkta hassas programda yıkamaya alın
  • Çıkan yünleri, evin içerisinde veya rüzgar almayan bir ortamda yere sererek kurutun
  • Kuruduktan sonra elinizle yünlerin aralarını açarak dolgu yapmak istediğiniz yastık kılıfına yerleştirin
  • Yastık kılıfını tamamen kapalı olacak biçimde dikin
  • Başka bir yastık kılıfı ile kullanmak üzere kaldırın


Çamaşır Makinesinde Yün Yastık Hangi Deterjanla Yıkanır?


Yün, oldukça dokulu bir dolgu malzemesidir. Bu nedenle yıkamada büyük bir hassasiyet ister. Toz deterjanlar, normal kıyafetlerde dahi bazen toplanmaktadır. Yıkama sonrası beyaz deterjan kalıntıları, hassas olmayan kumaşlarda dahi rahatsız edici olabilmektedir. Yün yastık temizliğinde en önemli dikkat unsurlarından birisi, sıvı deterjan kullanımıdır. Sıvı deterjanlar, özellikle yün malzemeye uygun seçildiğinde hem yastıklarınızda ağır bir koku bırakmayacak hem de derinlemesine bir temizlik sağlayacaktır.


Yün Yastık Nasıl Kabartılır?


Yün yastıklarda kabartma işlemi genellikle yıkama ile birlikte yapılmaktadır. Ne denli yumuşak veya çok dolgulu olursa olsun, uzun yıllar kullanımın ardından ter ve vücut sıvıları yün yastık dolgusunun birbirine yapışmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle yün yastıkların, belirli aralıklarla hem havalandırılması hem de kabartılması gerekmektedir. Yünü kabartmak için yıkama sonrası yere serdiğiniz yün topaklarını, ellerinizle açmanız yeterlidir. Uzun sürebilecek olan bu işlemi, geniş bir çarşaf üzerinde yapmak size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise yıkama sonrası yapılan kabartma işlemi için yünlerin kuruması gerektiğidir. Aksi takdirde nemli yünler, kabartsanız dahi kurudukça birbirine yapışacaktır. Kabartma sonrası herhangi bir karışıklık yaşamamak adına, yastıklarınızdan çıkardığınız yünleri ayrı ayrı kabartmanız önerilmektedir. Yünler karıştırıldığında, kabartma sonrası yeniden doldurulurken, yünler eksik görünebilmekte veya fazla kalabilmektedir.


Yün Yastık Ne Zaman Havalandırılır?


Yün temizliği zahmetli olduğundan, çamaşır makinesinde sık sık yıkamak yerine havalandırmak da tercih edilebilmektedir. Yün yastıkların ayda bir havalandırılması, temizliği uzun süre erteleyebileceğiniz bir hijyen yaratacaktır. Eğer çok sayıda yün yastığa sahipseniz, havalandırma işlemini her ay en az 2-3 yastık olacak şekilde bölebilirsiniz.

Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?