{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Yemek Masası - Sofra Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Yemek Masası - Sofra Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Yemek masası, toplumda oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü değer verilen insanlar, sevdikleriniz ve ailenize sevginizi sunduğunuz yer olarak kabul görebilmektedir. Bu nedenle akşam yemeği masa düzeni de bu çerçevede şekillenmektedir. Şık sofra düzeni, uygun çatal kaşık bıçak yerleşimi, doğru tabak seçimleri ve daha pek çok nokta sayesinde; sevdiklerinizle yiyeceğiniz bir akşam yemeğinde, sofranızın güzelliği göz kamaştırır hale gelecektir. Masa düzeni nasıl olur sorusunun yanıtını bulabileceğiniz ve yemek masası sunumları için kullanabileceğiniz yemek masası hazırlama adımlarını ise şu şekilde sıralamak mümkündür:


• Masa düzeni, masa örtüsü seçimi ile başlar. Yemek takımlarınıza ve yemek masası dekorasyonu için seçtiğiniz aksesuarlara uyumlu olacak şekilde bir masa örtüsü serebilirsiniz.

• Örtünüzün üzerine, zıt renklerde kontrast oluşturacak şekilde veya uyumlu tonlarda bir runner sermek; akşam yemeği masa düzeni için en doğru adımlardan birisi olacaktır.

• Ağırlayacağınız kişi sayısı kadar Amerikan servis veya otantik bir servis kullanabilirsiniz. Her birini, simetrik biçimde yerleştirmek sofranızı çok daha şık gösterecektir.

• Yemek masa dekorasyonu yapmanın en önemli püf noktası tabak ve çatal kaşık bıçak yerleşimidir. Tabaklarınız, yemek sıralamasına uygun şekilde masanızda yer almalıdır.

• Tabak yerleşimine ek olarak, yemek masası peçete katlama örneklerine göz atarak hazırlayacağınız şık bir sunum ile sofranızın görünümünü farklılaştırabilirsiniz. Çünkü peçete seçimi, masanızın genel havasını değiştirecek şekilde farklı tonlarda ve dokularda yapılabilmektedir.

• Bir sonraki adım ise çatal bıçak düzeni için doğru sıralamayı bulmaktır. Aksi halde, sofranızın şıklığına gölge düşebilir.

• Kişi sayısına uygun servis tabaklarının yanı sıra, masanızda yer alacak salata, meze gibi toplu tüketime açık gıdalar için mutlaka yemek takımınız ile uyumlu servis tabakları seçilmelidir. Bunların her birine, servis için maşa ve benzeri materyaller mutlaka eklenmelidir.

• Sofranızın süsü, eksik olmamalıdır. Yalnızca çatal kaşık bıçak düzeni ve örtüler, şık sofra hazırlama için yeterli değildir. Peçetelikler, vazolar ve içlerinde tercihe bağlı olarak kullanabileceğiniz yapma veya taze çiçekler, mumlar, çiçek yaprakları gibi yemek masası dekor çeşitleri mutlaka uyumlu olacak şekilde sofraya yerleştirilmelidir.


Yemek Masası Düzeni Nasıl Olmalı?


Yemek masası düzeni nasıl olmalı sorusunun yanıtını belirleyecek olan en önemli etmen, konsept seçimidir. Yeni yıl, bahar, deniz gibi farklı temalar belirleyerek hem sofranızdaki kullanacağınız renklerin seçimini hızlandırabilir hem de şık sofra düzeni konusunda size en büyük yardımı sağlayacak olan yemek masası dekor seçiminizi buna uygun yapabilirsiniz. Akşam yemeği yemek masası sunumları için kullanılacak temel malzemeler;

1. Masa Örtüsü

2. Runner

3. Servis, yemek tabakları ve kaseler

4. Yemek, salata ve tatlı için ayrılmış çatal, kaşık ve bıçaklar

5. Peçete ve sofra mendilleri

6. Konsepte uygun olacak şekilde çiçek, süs eşyası veya mumlar

7. Alkollü ve alkolsüz içecekler için ayrı bardaklardır.

Bu olmazsa olmaz materyallerin yanı sıra ihtiyaç duyabileceğiniz yemek masası süslerini de ekleyebilirsiniz. Yemek masası düzenleme için ilk adımınız, masa örtüsü seçimi olmalıdır. Temanıza uygun bir örtü üzerine, doğru sıralama ile yerleştireceğiniz malzemeler sayesinde, misafirlerinize layık şık bir sofra hazırlayabilirsiniz. Tüm eşyaları simetrik biçimde yerleştirmek de masanıza ayrı bir ışıltı katacaktır.


Şık Bir Sofraya Yakışacak Masa Örtüsü Nasıl Olmalı?


Sofra düzeni, masa örtüsü seçimi ile başlar. Fakat bu seçimi yapabilmek için konsept veya tema belirlemek gerekmektedir. Bu seçimi, misafirlerinizle bir araya gelme sebebiniz doğrultusunda veya sevdiğiniz renkleri bir araya getirebilecek temaları öğrenerek kolayca yapabilirsiniz. Renk ve ton dışında, sofraya sereceğiniz masa örtüsü bazı özellikler taşımalıdır.

• Leke tutmayan bir kumaş seçilmelidir. Aksi takdirde, aynı örtüyü bir kez daha kullanmak istediğinizde, misafirlerinize lekeli bir örtü göstermek zorunda kalabilirsiniz.

• Açık renk masa örtüsü seçimi, idealdir. Çünkü şık bir sofranın en önemli anahtarı, aydınlık yaratmaktır. Ayrıca masa örtüsünün açık tonlarda olması, yemek masa dekorasyonu için ön plana çıkarıcı bir niteliktir.

• Masa örtüsü seçimi yalnızca renk değil aynı zamanda doku bakımından da konsept ile uyumlu yapılmalıdır. Otantik bir ortam için, yoğun dokulu seçenekler incelenmeli; örneğin deniz temalı bir sofra için işlemeli örtüler seçilmemelidir.

• Masa örtüsünü destekleyen en önemli unsur elbette runner ve servislerdir. Bu ikili birlikte kullanılmamalı, sofra düzeni kurulurken ikisinden birisi tercih edilmelidir. Yine hem runner hem servisler, tema ile uyumlu seçilmelidir. Öte yandan masa örtüsü ile renk bakımından kontrast oluşturacak tercihler yapılabilir.


Tabaklar Nasıl Yerleştirilmeli?


Yemek masa sunumları için en kritik belirleyicilerden biri kuşkusuz tabak düzenidir. Yemek takımlarında genellikle hazır halde bulunan servis tabakları eğer yoksa, mutlaka uyumlu seçenekler kombinlenmelidir. Yemek masası servis düzeni şu şekilde olmalıdır:

1. Servis tabağı

2. Ana yemek tabağı

3. Çorba kasesi

4. Katlanmış peçete

Bu düzene uygun olarak tatlı tabağı sonradan sofraya getirilmeli, yağlı ve tuzlu yemek çeşitlerinden artıkların, tatlı tabağına bulaşmasına izin verilmemelidir.


Bardak ve Kadehlerin Yerleşimi Nasıl Olmalı?


Sofra düzeni nasıl olur sorusuna yanıt aranırken, çoğunlukla akıllara sonradan gelen materyeller bardaklardır. Yemek eşliğinde içecek tüketme alışkanlığının bir parçası olmalarının yanı sıra su ihtiyacı için mutlaka sofrada bardak bulunmalıdır. Eğer misafirlerinizi alkollü içecekler ile ağırlayacaksanız;

• Rakı için ince uzun kadehler seçilmeli ve kişi başına ikişer adet, tabakların sağ çaprazına konulmalıdır. Ek olarak bir su bardağı kadehlerin yanına yerleştirilmelidir.

• Tercihiniz şaraptan yana ise kadehler sağ tarafta, su veya alkolsüz içecek bardakları ise kadehin hemen yanında bulunmalıdır.

Misafirlerinize yalnızca alkolsüz içecekler servis edecekseniz;

• Su ve meşrubat bardağı birbirinden ayrılmalıdır.

• Tabakların sağ çapraz iç tarafına ince uzun tasarımlı meşrubat bardakları yerleştirilmelidir.

• Tabakların sağ çapraz dış tarafına ise içerisine su doldurularak su bardakları konulmalıdır. Böylece su ile meşrubat bardağının farklı amaçla kullanılmasının önüne geçilmiş olacaktır.


Çatal Kaşık Bıçak Düzeni Nasıl Olmalı?


Şık sofra düzeni için en çok merak edilenlerden biri, çatal kaşık bıçak yerleşimi olmaktadır. Sunulacak ikramlara göre farklılık gösterebilen bu yerleşimde amaç, doğru nesne ile doğru gıdanın tüketimini sağlamanın yanı sıra belirli bir sofra düzeni oturtmaktır. Bu kapsamda çatal bıçak düzeni şu şekilde olmalıdır:

Tabağın sol tarafına içten dışa olacak şekilde;


1. Salata çatalı

2. Et çatalı

3. Balık çatalı

Tabağın sağ tarafına içten dışa olacak şekilde;

1. Et bıçağı

2. Balık bıçağı

3. Çorba kaşığı

Tabağın ön tarafına içten dışa olacak şekilde;

1. Tatlı çatalı

2. Tatlı kaşığı


Peçeteler Nasıl koyulmalı?


Yemek masası nasıl süslenir sorusunun ilk yanıtı, kuşkusuz peçete kullanımıdır. Fakat bu tercih, sofranızı basitleştirebileceği gibi, inanılmaz bir şıklığa da kavuşturabilir. İkisi arasındaki temek farklar ise hem peçete seçimi hem de yemek masası peçete katlama biçimidir.

• Yemek masası peçetelerinizi, origami kullanarak katlayabilirsiniz.

• Peçetelerinize, şık birer halka ve yüzük geçirerek katlama ile uğraşmaksızın servis edebilirsiniz.

• Yemek masası peçeteleri, mutlaka çorba kaselerinin içinde bulunmalıdır. Çorba kasesi bulundurmayacaksanız, ana yemek tabağı üzerine yerleştirilmelidir.


Salata tabağı nereye konur?


Tüm malzemeler bir araya getirildiğinde, geriye yalnızca doğru yerleşimi yapmak kalacaktır. Yemek masası düzeni nasıl yapılır konusu ise aslında yemek masası düzeni için en zorlu kısımlardan birisidir. Şık sofra düzeni kurulumunda, mutlaka bir merkez belirlenmeli ve tabaklar bu merkeze paralel veya dik yerleştirilmelidir. Salata tabağı, genellikle yemek takımlarının içerisinde bulunsa da bazen ayrıca seçilebilmektedir. Bu noktada yapılması gereken, yemek takımları ile benzer dokuda ürün tercih etmektir.

• Salata tabakları aynı boyutlarda olmalıdır.

• Simetrik olacak şekilde yerleştirilmelidir.

• Çift sayı kullanılmalı veya büyük bir salata tabağı varsa, belirlenen merkeze konmalıdır.

Tüm bu ipuçları ışığında, sofra düzeni nasıl olmalı sorusunun yanıtını bulmak mümkündür. Güzelce dekore edilmiş bir sofranın, misafirlerinizde uyandıracağı özenilmişlik hissi, onlara kendilerini özel ve önemli hissettirecektir.

Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?