{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Yorgan Hurcu Kaç Cm Olur?

Yorgan Hurcu Kaç Cm Olur?

Yorgan Hurcu Kaç Cm Olur? 

Hurç, yorganlarınızı en güvenle saklayabileceğiniz koşulları sağlamak için üretilmiş bir saklama aparatıdır. Yorganların nem, kir, toz ve diğer dış etmenlerden korunabilmesi için mutlaka etrafının sarılması gerekir. Uygun bir çarşaf bu işi görebilirmiş gibi görünse de saklama alanının verimli kullanılabilmesi için düzgün durabilecek saklama materyallerine ihtiyaç duyulur. Bu materyallerden biri de elbette yorgan hurcudur. Yorgan hurçlarının boyutlarını saklamak istediğiniz yorgan boyutuna göre seçmek en ideal tercihtir. 

Tek kişilik yorganlar için 52 x 28 x 21 cm veya 52 x 35 x 25 cm ölçülerindeki hurçlar yeterli olacaktır. Çift kişilik yorganlar için 100 x 100 x 50 cm boyutlarındaki hurçlar, en uygun boyutlardır. Yorganlarınızı tek tek saklamak yerine birkaç tanesini aynı hurç içerisine koyarak saklamayı tercih ediyorsanız 150 x 80 x 70 cm boyutlarında büyük bir hurç satın almanız gerekebilir. Yorganlar Vakumlu Poşete Konur Mu? Vakumlu poşetler son zamanlarda yorgan, battaniye, yastık, kışlık ve yazlık kıyafet gibi çok yer kaplayabilecek eşyaların saklanması için mükemmel bir alternatif sunmaktalar. Yerden tasarruf edilebilecek en iyi seçenek olmalarına karşın, yorganların uzun süreler saklanması için gerekli koşulları sağlayamayabilirler. Yalnızca mevsimsel saklama için harika bir seçenek sunmalarına karşın, yorganların alması gereken havayla teması tamamen keserler. Bu durum, hava almayan yorganların kokmasına ve bir süre sonra dokularının zarar görmesine sebebiyet verebilir. Yorgan Kokusu Nasıl Giderilir? Sık sık havalandırdığınız, yıllardır saklayarak bugüne dek taşımayı başardığınız yorganlarınızı kötü bir koku sarabilir. Bu durum, yorganın saklanma koşullarından, dolgu malzemesine dek çok farklı değişkenlere bağlı olarak gelişebilecek doğal bir durumdur. Nemli, küf benzeri bir koku yorganınızı ele geçirdiyse, yorganınızı yıkasanız da koku gitmeyecektir. Bu nedenle doğal malzemelerden faydalanarak yorgan kokusunu giderebilirsiniz. Yorganınızı sakladığınız yerden çıkarın ve balkona veya hava alabileceği bir yere tamamı açık olacak şekilde serin. Elinize bir elek veya süzgeç alarak, içerisine karbonat koyun. Süzgeç yardımıyla yorganın her noktasına değecek şekilde karbonatı serpiştirin. En az 2 saat karbonatlı yorganı bekletin. Yorganınızın üzerindeki karbonatı, elektrik süpürgesi yardımıyla süpürün. Aynı işlemleri, yorganın diğer yüzünü çevirerek tekrarlayın Karbonat, kokuyu ve nemi içerisine çeken bir madde olmasından kaynaklı, yorganınızdaki kötü kokuya sebep olan nemi ve kokuyu kendi içerisine çekecek ve yorganınızı kötü kokulardan arındıracaktır. 


Yorganların Güzel Kokması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Uzun süre kullanmayacağınız yorganınızı sakladığınız hurçtan çıkardığınızda mis gibi bir kokuyla karşılaşmak istersiniz. Küf, nem kokan bir yorgan hem gece uykunuzda sizi rahatsız edecek hem alerjik tepkimelere yol açabilecek hem de temiz havayı da boğucu bir kokuyla kaplayacaktır. Bahar aylarında yorganlarınızı kaldırırken, hurçlarınızın içerisine yerleştirebileceğiniz çeşitli malzemelerle yorganlarınızın bahar gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Yorganların güzel kokması için neler kullanılabilir, birlikte göz atalım. Koku keseleri, hazır halde satın alabileceğiniz gibi evde kendinizin de hazırlayabileceği hoş koku yayan keselerdir. Hava alan delikli bir kesenin içerisine yerleştireceğiniz lavanta, kekik, karanfil gibi hoş ve yoğun kokulu bitkisel ürünleri yorgan katlarınız arasına veya doğrudan yorgan hurcunuzun içerisine koyabilirsiniz. Sabun, yoğun ve temiz kokusu, doğal bir malzeme olması sebebiyle yorganların güzel kokması için tercih edilenler arasındadır. Katı el sabunlarını doğrudan yorganlarınızın arasına koyabileceğiniz gibi, bir file içerisine koyarak da kullanabilirsiniz. Portakal kabuğu, yaydığı nefis kokusuyla bilinir. Bu kokuyu yorganlarınızda alabilmek için, bir kese veya file içerisine kurutulmuş portakal kabukları koyabilir, yorganlarınıza yeniden ihtiyaç duyduğunuzda portakal çiçeklerinin nazik kokusuyla karşılanabilirsiniz. 


Yorgan Güveden Nasıl Korunur? 

Yorgan saklamada en büyük problem, pamuğun güveyi çeken bir yapıya sahip olmasından kaynaklanan temiz tutma sorunudur. Güveler, havasız, nemli yerlerde barınabilir ve kumaşlara büyük zarar verir. Yorganlarınızı hava alan hurçlar içerisinde saklamak, 2 veya 3 ayda bir havalandırmak, güvelerin yorgan dolgusunu ve kumaşını kemirmesinin önüne geçecektir.Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?