{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Yemek Servis Tabağı Kaç Cm Olmalı?

Yemek Servis Tabağı Kaç Cm Olmalı?


Yemek Servis Tabağı Kaç Cm Olmalı? 

Lezzetli yemeklerinizi misafirlerinize en uygun şekilde ikram edebilmek için doğru tabak seçimini yapmak oldukça önemlidir. Tabakta durmayan, tabaktan taşan veya tabakta küçük kalan bir yemek görüntüsü sofranızın tüm şıklığını alıp götürebilir. Evinizde ağırladığınız özel konuklara en iyi şekilde servis yapabilmek adına tercih edeceğiniz mutfak eşyaları kritik bir öneme sahiptir. Ekmek kasesinden, çöp kasesine, servis maşasından kepçesine değin her ayrıntı birbiriyle uyumlu bir hale bürünmelidir. Resmi davetlerde veya özel misafirlerinizi ağırladığınız günlerde ana yemek tabakları genellikle kullanılmaz. Bunun yerine, aynı anda birçok farklı yemeği servis edebileceğiniz servis tabakları tercih edilir. Servis edeceğiniz yemek sayısına göre servis tabağı ölçülerinizi belirleyebilirsiniz. 3 ve daha az çeşitte yemekleriniz için 17 cm ile 22 cm servis tabakları yeterli olacaktır. 4 veya 5 çeşit yemek ve meze için 24 cm, daha fazla çeşit için ise 32 cm çaplarındaki servis tabakları şık bir servis yapmanızı sağlayacaktır. 


Yemek Tabakları Sofraya Nasıl Yerleştirilir?

Şık sofra düzenlerinin en önemli noktası yemek tabaklarının ve çatal, kaşık, bıçakların doğru dizilimidir. Doğru bir dizilim, yemek takımınız ne kadar eski olursa olsun sofranızı yepyeni ve mükemmel gösterecek, yemek masanızın havasını bir anda değiştirecektir. Misafirlerinize ve yemeklerinize göre yer verip vermeyeceğiniz tabaklara karar vermek, size ait olacaktır. 

1. En alta geniş servis tabakları yerleştirilir. Bu, yemeğin son kısmından bir önceki servis kısmını oluşturur. Çeşitli mezeler ve soslarla servis edeceğiniz ana yemeğiniz için ideal tabaktır. 

2. Servis tabağının üzerine ara sıcak veya salata tabağı olarak bilinen düz fakat küçük boyutlu tabaklar yerleştirilir. Ana yemeğinizden önce servis etmek isteyeceğiniz sigara böreği, kızarmış sosis, sıcak salata gibi ara sıcaklar için küçük boyutlu bu salata tabağı yeterli olacaktır. 

3. Salata tabağının üzerine yemek menünüze bağlı olarak eğer kullanacaksanız ana yemek tabağı olarak bilinen çukur tabaklarınızı yerleştirebilirsiniz. 

4. Tabak düzeninin son halkası olan çorba kasesi, çukur ve yuvarlak, küçük görüntüsüyle tabaklarınızın en üstünde yer almalıdır. Her menüde çorba elbette bulunmayabilir, bu tür durumlarda sofrada yer almasına gerek olamayacaktır. Fakat eğer menünüzde çorba varsa, kesinlikle başlangıç yemeğiniz çorba olmalıdır. 

5. Tatlı tabağı, ilk kurulan sofra düzeninde yer almamalıdır. Yemekler yendikten sonra sofrada oturulmaya devam edilecekse tatlı servisi daha sonraya bırakılarak, servis tabağındaki yiyeceklerin tüketilmesi beklenmelidir. Ancak yemek hemen bitirilecekse, son kalan servis tabakları sofradan kaldırıldıktan sonra tatlınızın veya meyvenizin yer aldığı tatlı tabaklarını servis edebilirsiniz. 

6. Ekmek tabakları, ortak kullanılabilir tabaklardır. Masa oturma düzeninize göre iki kişiye bir ekmek kasesi olacak şekilde, yemeğin ana tabaklarına çapraz gelecek şekilde yerleştirebilirsiniz. 

7. Çöp kaseleri, servis açtığınız kişinin tabaklarının tam karşısında olacak şekilde konumlandırılmalıdır. Çöp kaseleri yalnızca tek kişi için sofraya konmalı, ortak kullanıma açık olacak bir düzende yerleştirilmemelidir. 


Yemek Masasında Peçete Nereye Konur? 

Herhangi bir restorana gittiğinizde, peçetelerin veya mendillerin yerlerinin sürekli değiştiğine tanıklık edebilirsiniz. Tabak içerisinde, bardak içerisinde, çatal bıçakların altında veya etrafında, tabak altlarında veya özel peçeteliklerde… 


Evinizde kuracağınız şık sofrada peçete nerede yer almalı? 

Bu karar tamamen size aittir. Peçeteler, genellikle yemek esnasında misafirler tarafından kullanılır. Sulu yemekler varsa, yakaya iliştirilebilir veya tanecikli yemekler varsa bacaklar üzerine serilebilir. Sofranızda peçetelerinizi şekilli katlamak ve sofranıza şıklık katmak istiyorsanız en iyi tercih tabak içi olacaktır. Bardak veya kadehlerinizi dik konumda yerleştirmeyi tercih ediyorsanız, bunların içerisine de peçetelerinizi katlayarak yerleştirebilirsiniz. Peçetelerinizin sofranızda çok da uyumlu olmadığını düşünüyorsanız, çatal bıçaklarınızın altına yerleştirerek görünürlüklerini azaltabilirsiniz.Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?