{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Yastık Kılıfı Hangi Kumaştan Yapılır?

Yastık Kılıfı Hangi Kumaştan Yapılır?

Yastık Kılıfı Hangi Kumaştan Yapılır? 

Yastık kılıfları polyester, pamuk, viscon gibi malzemelerden veya bunların bileşiminden elde edilen kumaşlardan oluşur. Yastığın kullanılacağı alana göre belirlenen dolgu malzemesi ve kaplaması, en verimli sonuçları elde etmek üzere tasarlanır. Sürekli olarak kullanılmayan kırlent gibi yastık türlerinde polyester kumaş kullanılıyor olsa da yatak odası tekstili ürünlerinden birisi olan uyku yastıkları için pamuklu kumaş veya pamukla karıştırılmış farklı kumaş türleri tercih edilmektedir.


En Sağlıklı Yastık Kılıfı Kumaşı Hangisidir?

İç dolgu malzemesi ne olursa olsun cildinizin temas ettiği nokta kaplamadır. Bu nedenle yastıklarınızın kumaşları sağlığınız açısından kritik bir öneme sahiptir. Pamuklu kumaş, hava alan yapısı, cildinizin nem dengesini korumaya yardımcı olması ve yumuşak dokusu nedeniyle yastıklarınız için ideal kumaştır. Rahatlıkla ve güvenle kullanabileceğiniz Madame Coco yastıklarının büyük kısmı %100 pamuklu kumaştan, bir kısmı ise çoğunluğu pamuk olmak üzere pamuk ve polyester karışımı kumaştan üretilmektedir. Yastık Kılıfı Kaç Derecede Yıkanır? Yastık kılıfları, her ne kadar yatmadan hemen önce cildinizi temizliyor olsanız da gün içerisinde gözeneklerinizde biriken bakteri, kir ve tozların toplandığı tekstil ürünleridir. Uyku esnasındaki sıcaklığınızla birlikte genişleyen gözenekleriniz, cilt yağı ve kirini doğrudan yastık kılıfınıza bulaştırır. Bu da yastık kılıflarınızda bakteri birikimine sebep olur. Pamuklu kumaşa sahip kılıflarınızı 30 derecede çamaşır makinanızda yıkayabilir ve güneşe sererek kurutabilirsiniz. 


Yastık Kılıfı Ne Sıklıkta Değiştirilmelidir? 

Yaz aylarında ciltteki kir ve toz oranı çok daha fazladır. Bu duruma hava sıcaklığının etkisiyle terleme de eklendiğinde yastık kılıfları en hızlı kirlenen ev eşyalarınızdan birisi haline gelebilir. Sıcak havalarda en az 4 günde bir yastık kılıfınızı değiştirmek ve temizlemek sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Kış aylarında ise terleme sık görülmediği için yastık kılıfları daha geç kirlenir fakat yine de en az haftada 1 kez olmak koşuluyla kılıflar değiştirilmelidir. Uzun süre değiştirilmeyen kılıflarda bakteri ve kir birikir. Bu durum gözle görülmese de soluduğunuz havanın kirli olmasından cildinizi tahriş etmeye kadar pek çok farklı sağlık sorununa sebep olabilecek ortama zemin hazırlayabilir. 


Yastık Kılıfında Sararma Neden Olur? 

Uzun yıllar kullanılan yastıklar dolgusu ve kumaşı fark etmeksizin vücut sıvıları nedeniyle sararırlar. Cildinizde biriken toz e kirlerin yağlarla birleşmesi sonucu yastığın korumalı yüzeyinden derinlerine işleyen lekeler, yıkama sonrası gözle görülür olmasa da bazı izler bırakır. Sararma, bu izlerin birikmesi ve yıllar içerisinde bu sarımtırak lekelerin gözle görülmeye başlanmasını tarif eder. 


Yastık Kılıfındaki Sararma Nasıl Giderilir? 

Sık sık değiştirdiğiniz, yıkadığınız ve güneşte kuruttuğunuz yastıklarınızda sararma fark ettiyseniz, öncelikle çamaşır deterjanınızdan bir miktar koyacağınız sıcak su içerisinde kılıfınızı bekletmenizdir. Bu işlemi, çamaşır makinanızda suda bekletme özelliği varsa makinada da yapmayı tercih edebilirsiniz. Ardından 30 derecede leke çıkarıcı deterjanlarla birlikte yıkacağınız yastığınızı bir süre havalandırmak, sararmaya sebep olan bakteri ve kirlerin yastık kılıfınızdan uzaklaşmasına yardımcı olacaktır. Fakat çamaşır suyu gibi yoğun kimyasal maddelerle yastık kılıfınızdaki sararmayı gidermeye çalışmak kılıfınızın kullanılmaz hale gelmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle basit deterjanlarla temizlenemeyen bir sararma söz konusu olması durumunda Madame Coco’nun kaliteli, pamuklu kumaşa sahip yastık kılıflarından satın alabilir ve uzun yıllar sararma olmaksızın kullanmaya devam edebilirsiniz.Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?