{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Yastık Ebatları Nelerdir?

Yastık Ebatları Nelerdir?

Yastık Ebatları Nelerdir?

Yastık, kılıfıyla birlikte kullanılan bir tekstil ürünü olması ve diğer yatak odası ürünleriyle sağlaması gereken uyum nedeniyle standart ölçülerde üretilmektedir. Yastık ebatları nelerdir ? 50x70 cm olan bu standart ölçünün yüksekliği ise dolgu malzemesine göre değişkenlik gösterir. Madame Coco yastıkları, standart ölçülere ek olarak kullanabileceğiniz 40x50 cm destekleyici yastık seçenekleri de sunar. Bu ölçüler, uyku esnasında yapacağınız hareketler de hesaplanarak ideal olarak hesaplanmıştır. Baş ve boynunuzun bir kısmını kapsayacak genişliğe sahip yastıklar, farklı ölçülerde olması durumunda uykunuzu bölebilecek nitelikte ürünlerdir.


Yastık Kılıfı Ölçüleri Nedir?

Yastık kılıfları, diğer yatak odası ürünlerinde olduğu gibi boşluklu yapıda bulunmamalıdır. Bu nedenle yastık kılıflarının tümü, satın alacağınız yastıkla uyumlu olarak standart ölçülerde üretilir. Yastık kılıfı seçiminiz 50x70 cm ölçülerinde olmak zorundadır. Böylece kılıfın içerisine koyduğunuz yastık, kılıfın da etkisiyle yükseklik kazanır ve dolgunun daha derli toplu durmasına olanak sağlar. Yastık kılıfı seçiminde önemli olan ölçü değil kumaştır. Yastık kılıfınızın üretildiği kumaş, uyku kalitenizi doğrudan etkileyecek önemli bir noktadır. Nemi emmeyen, terleten plastik yapılı kumaşlar, kılıflar için uygun bir seçim olmadığı için tamamen pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. Madame Coco yastık kılıflarının ve hatta dolgu kaplamalarının tümü %100 pamuklu kumaştan üretilir.


İdeal Yastık Yüksekliği Nedir?

Yastığınızın omurga şeklini bozmayacak yükseklikte olması hem uykunuzda dinlenme oranınızı arttıracak hem de uyku sonrası oluşabilecek çeşitli ağrıların önüne geçecektir. İdeal yastık yüksekliği, kişiye göre değişkenlik gösterir. Omuz ve çene arasındaki boşlukla doğru orantılı olarak kişinin hangi yastıkta doğal omurga şeklinin bozulmayacağı belirlenebilir. Göreceli olarak değişen bu ölçü genellikle 10 cm ile 13 cm arasındadır. 10 cm’den daha alçak yastıklar, başın gereğinden fazla geriye gitmesine sebep olarak nefes borusu üzerinde gerginlik yaratır. Bu gerginlik, uyku sırasında nefes alımınızı zorlaştırır. Yan dönüş pozisyonunda ise alçak yastık, boyun ve omuz arasındaki boşluğu tam doldurmayacağından çeşitli boyun ağrılarına sebebiyet verebilir.

13 cm’den daha yüksek yastıklarda ise sırt üstü pozisyonda çene, göğüs kafesine oldukça yakındır. Bu yakınlık nefes alımını olumsuz etkilemesinin yanı sıra, yutkunmayı da zorlaştıracağı için uykuya geçiş süresini uzatır. Ayrıca başın fazla önde olduğu bu pozisyon, omurganın şeklini bozduğu için uzun vadede geri dönülemez boyun problemlerine yol açabilmektedir. Yan pozisyonda ise dolgu malzemesine bağlı olarak burun deliklerinin yastığa gömülmesine sebep olacağı için sağlıklı nefes almanızı engeller. Bu durum uykunuzun sık sık bölünmesine, dinlendirmeye bir uyku uyumanıza ve 

horlama problemine sebep olabilir.


Yastık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yastıkların uyku üzerindeki doğrudan etkisi, bu ürünlerin dikkatle seçilmesi gerektiği anlamını taşır. Bu nedenle sizlerle, yastık seçiminizi yaparken faydalanabileceğiniz bazı ipuçlarını paylaşacağız.

1. Dolgu malzemesi: Yastıkta en önemli etken dolgu malzemesidir. Yastığın yumuşaklığını, sertliğini ve daha pek çok ayrıntıyı belirleyen dolgu malzemesi seçimi isteklerinizin yanı sıra kilonuza göre de belirlenmelidir. Çok yumuşak yastıklar, doğru yükseklikte olsalar da içe doğru fazla eğim gösterdiklerinde burun deliklerinin tıkanmasına ve nefes borusu üzerinde baskı oluşmasına sebep olabilir. Bir başka etken ise alerjik hassasiyettir. Toz alerjisi, hassas kişiler için uykunun bölünmesine sebep olabilir. Bu nedenle dolgunun doğal malzemelerden yapılmış olması, hava alır bir yapıda seçilmesi gerekir.

2. Yastık kumaşı: Terleme, uykunun en büyük problemlerinden birisi haline gelebilir. Uyku kaliteniz için seçeceğiniz yastık kumaşı, kesinlikle pamuktan üretilmiş olmalıdır. Pamuğun nemi hapseden özelliği olmaksızın, yastığınızın dolgu malzemesi ne olursa olsun vücut sıcaklığınız dengelenmeyecektir.

3. Yastık kılıfı: Dolgu malzemesi, yastık kumaşı ve kılıf, birbiriyle uyum içerisinde olması gereken üç noktadır. Yastık kılıfı kumaşınızın plastik materyallerden üretilmesi, hava alan dolgu ve kumaşın etkinliğini yitirmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle yastık kılıfı %100 pamuklu veya minimum %60 pamuklu kumaşlardan tercih edilmelidir.Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?