{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Shaggy Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Shaggy Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Shaggy Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Shaggy halılar uzun iplikleri, boşluklu dokumaları nedeniyle özel bir ilgi ve temizlik ister. Sık sık temizlenmesi gereken shaggy halıların iplik aralarında biriken kir ve toz, alerjik etkilerin yanı sıra evinizin tüm odalarına dağılabilirler. Bu nedenle halınız sık kullanılan bir yerde duruyorsa, haftada bir kez temizlenmesi gerekir. 

• Shaggy halılar elde silinerek temizlenebilir yapıdadır. Fakat bu işlemin sağlıklı olabilmesi için halınızı her şeyden önce güzelce silkelemelisiniz. İplik aralarında kalan büyük parçalar böylece kendiliğinden arınacaktır. 

• Saç teli, evcil hayvan tüyü gibi ince yapılı çöplerden arınabilmesi için yapışkanlı kağıtlarla shaggy halınızın üzerinden yavaşça geçmek, bir sonraki temizlik adımını oluşturur. 

• Elektrik süpürgesi yardımıyla halınızın diplerinde biriken kiri ve tozu kolayca süpürebilirsiniz. 

• Bir kabın içerisine koyacağınız eşit miktarda beyaz sirke ve su, shaggy halınızın temizliğinde kullanabileceğiniz en etkili ve en doğal temizlik suyudur. Bezinizi karışım içinde ıslatıp güzelce sıkarak, halınızın üzerindeki lekelerden hızlıca kurtulmanız mümkündür. Lekelere özel olarak ilgilendikten sonra halınızın tamamını sirkeli suyla temizleyebilirsiniz.

 • Shaggy halı temizliğinde en önemli nokta, halınızın mümkün olduğunca az ıslanmasıdır. Sık sık temizlenmesi dolayısıyla ıslak kalması durumunda yumuşak dokusunun zarar görebileceği unutulmamalıdır. Shaggy halıları temizlemenin bir başka yolu, halı yıkama makineleridir. Eğer evinizde bir halı yıkama makineniz yoksa, ayda bir halı şampuanıyla halınızı silerek temizleyebilir ardından güneşe sererek kurutabilirsiniz. Shaggy halılar boyutları ne olursa olsun çamaşır makinesinde kesinlikle yıkanmamalıdır. Düşük bile olsa sıcaklığa maruz kalan shaggy halıların iplikleri yumuşaklığını kaybedebilir, yapısında bozulmalar meydana gelebilir. 


Shaggy Halı Özellikleri Nelerdir? 

Shaggy halılar, makine dokuması halılarla kıyaslandığında inanılmaz yumuşak, pamuk gibi bir görüntü sunarlar. Bu görünüm, yerleştirildikleri ortamın bir anda sıcacık bir yuva haline bürünmesine katkı sağlar. Post görünümlü shaggy halıların iplikleri makine dokuması halılara göre oldukça uzundur. Normalde maksimum 1 ile 2 cm aralığında tutulan hav yüksekliği shaggy halılarda modellerine ve kullanılan iplik çeşidine göre 3 veya 6 cm olabilmektedir. Uzun iplikler, yer çekimi dolayısıyla yukarı doğru durmaz ve farklı yönlere dağılır. Bu da dalgalı bir görünüme sebep olur. Post halılara benzemesinin temel sebebi budur. Aynı zamanda uzun iplikler bir yumak halinde göründüğünden, ilk bakışta bile yumuşaklık hissedilebilir düzeydedir. Shaggy Halı Çeşitleri Yumuşak ve uzun ipliklere sahip shaggy halılar, renkleri, kullanılan iplik çeşidi gibi farklılıklar nedeniyle birkaç çeşit olarak görülebilir. En yaygın kullanılan shaggy halı türleri yün, akrilik, flokati ve deridir. Uzaktan bakıldığında her biri birbirine benzeyen bu farklı tipteki shaggy halıların her biri, kendine has özellikler taşır ve bu nedenle kullanım alanları değişkenlik gösterebilir. Shaggy halı çeşitlerini incelemek, aynı zamanda shaggy halılar nerede kullanılır sorusunun da yanıtını bulmak demektir. Akrilik Shaggy Halılar, leke tutmaya karşı oldukça dirençli akrilik kumaştan dokunur. Akrilik kumaşlar elyaftan oluşan bir bileşime sahiptir ve ilk bakışta yün görünümü ve hissiyatı verirler. Fakat yün halılar kadar sıvı çekme oranı bulunmaz. En çok renk çeşitliliği yakalanabilen shaggy halı çeşidi akrilik halılardır. Oturma odası ve salon gibi sık kullanılan odalarda veya dilerseniz mutfağınızda yer verebilirsiniz. Deri Shaggy Halılar, yumuşak deri malzemenin iplik haline getirilerek elde dokunmasıyla üretilirler. Oldukça büyük bir emek isteyen deri shaggy halılar, rengarenk bir görünüme sahiptirler. Temizliği en kolay yapılabilen shaggy halı türü olan deri halılar, yatak odası veya banyo gibi günlük kullanımı aşırı yoğun olmayan odalarda kullanıma uygundur. Yün Shaggy Halılar, yumuşak, güçlü, uzun ömürlü, dayanıklı yün malzemeyle üretilirler. Shaggy halıların varoluş amacı, sıcak bir ortamı tek başına sağlayabilmektir. İlk üretimden bu yana kullanılan yün shaggy halılar, tek başlarında büyük bir salonda bir şömine etkisi yaratabilirler. Doğal filtresi sayesinde havadaki fazla nemi emerek, rahat nefes almanızı sağlarlar. Flokati Shaggy Halılar, yün halıların iplik kısmının daha uzun bırakılarak hav yüksekliğinin 6 santimetreyi bulduğu halılardır. Alt tabanından ipliğine dek her noktasında yün kullanılan flokati shaggy halılar, yatak odası, çocuk odası gibi en az kullanılan ev bölümleri için ideal bir tercih haline gelmişlerdir.Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?