{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Porselen Çaydanlık Nasıl Kullanılır?

Porselen Çaydanlık Nasıl Kullanılır?

Porselen Çaydanlık Nasıl Kullanılır? 

Porselen çaydanlık, İngiliz ve Çin geleneğinden kültürümüze giren önemli bir mutfak eşyasıdır. Çayın en lezzetli halini tatmanıza olanak tanıyan, porselen görünümün asaletiyle içtiğiniz çayı anlamlandıran porselen çaydanlıkların farklı kullanım stilleri bulunur. Bu yazımızda sizlere, porselen çaydanlık nasıl kullanılır, neyle birlikte kullanılır gibi soruların yanıtlarını vererek bazı önerilerde bulunacağız. Önce biraz porselen ve çay arasındaki eşsiz uyumu önünüze sermek isteriz. Porselen, herhangi bir boya malzemesi kullanılmaksızın öz rengiyle pişirilen, içerisindeki ürünü uzun süre sıcak tutabilen doğal ve sağlıklı bir malzeme. Yemek takımlarında, bardaklarda ve çaydanlıkta tercih edilmesinin sebebi bu özellikleri taşımasıdır. Porselen çaydanlıkta demlenen çay, porselenin sıcaklığı muhafaza etmesinden dolayı çok daha lezzetli bir dem alır. Çayınızı porselen çaydanlıkta demlemek için farklı yollar da bulunuyor. İlk yöntem, çelik bir alt çaydanlığın üzerine porselen demliği yerleştirerek çayınızı demlemek. Bu yöntem, geleneklerimizden alışkın olduğumuz çay demleme yöntemi. Bir diğeri yöntem ise çayı porselen çaydanlık içerisine bırakıp sıcak su ekleyerek kendi kendisine demlenmesini beklemek. Bu ise Çin ve İngiliz halklarının kullandığı yöntem olarak biliniyor. Çayınızı hangi yöntemle demlerseniz demleyin, porselen çaydanlığınızı nasıl kullanmayı tercih ederseniz edin, leziz, demli, dinlendirici bir bardak çay içeceğinizden emin olmalısınız. Çelik veya cam çaydanlıkların aksine, sıcak kalması için çaydanlığı sürekli ocak üzerinde tutmanız gerekmediğini de anımsatmak gerek. Porselen çaydanlıkta demlenen çaylar uzunca bir süre sıcaklığını koruyabilirler. Porselen Çaydanlıkla Uyumlu İkram Tabakları Hangileridir? Ülkemizde çay, en çok tüketilen içeceklerden birisi. Her sohbeti koyulaştıran dem, kalpleri ısıtan sıcacık bir ikrama dönüşüyor topraklarımızda. Günün herhangi bir saati, herhangi bir sebeple sevdiklerinizle içilen çaylar, o anı özel kılmaya yetiyor kuşkusuz… Yine de ellerinizin lezzetini de ikram etmek istediğiniz sevdiklerinize, porselen çaydanlığınızda demlediğiniz çayın yanında çeşitli ikramlarda bulunmak isteyebilirsiniz. Şık tepsiniz üzerine yerleştirdiğiniz porselen çaydanlığınız, şekerliğiniz ve çay bardaklarınıza ek olarak, minik porselen kaselerde misafirlerinize veya sevdiklerinize lezzetli atıştırmalıklar sunabilirsiniz. Dilerseniz çaydanlığınızla aynı renklerde uyumlu bir servis yapabilir, dilerseniz de zıt renklerde porselen kaseler kullanarak muhteşem bir kontrast yakalayabilirsiniz. Her koşulda muhabbetinizin sıcaklığını koruyacak bir porselen çaydanlığa sahip olacaksınız. 


Porselen Çaydanlık Takımlarında Neler Bulunur? 

Porselen çaydanlıklar, takım olarak satılabilmektedir. Kullanım tercihinize göre takım halinde veya tekli olarak satın alabileceğiniz porselen çaydanlıkları Madame Coco’dan edinebilirsiniz. Çaydanlık takımları içerisinde bir adet altlık ve bir demlik yer alır. Altlıklar, genellikle yüksek ısıya maruz kalacakları için çelik malzemeden üretilirler. Fakat demlik kısmı, porselen olarak tasarlanır. Çelik altlıklarla porselen demlikleri güvenle ve gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Porselen çaydanlığınızda çayınızı tek başına demlemeyi tercih ederseniz, çaydanlık takımının demlik kısmı içerisine çayınızı koymanız ve üzerine sıcak su eklemeniz yeterli olacaktır. Çay İçin Kritik Soru: Porselen Mi Cam Mı? Toplumumuzda çay, cam bardakta tercih edilir. Bu durum, gelenekler ve kültürel alışkanlıklarla ilişkilidir. Cam ve porselen bardak arasındaki tat farkı, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Cam bardakta çayın daha lezzetli olduğu kanısı daha yaygınken, porselen bardakta daha çok kahve ve türevi içecekler içmek tercih edilir. 

• Cam çay bardakları, rahat kavranabilir yapıdadırlar. Bu da elbette ciddi bir kullanım rahatlığı sağlamaktadır. Fakat porselen bardaklar, sapları sayesinde ellerinizi yakmadan çayınızı en sıcak haliyle yudumlamanıza olanak tanırlar. 

• Cam bardaklar, ince yapılarından dolayı çayın daha hızlı soğumasına neden olurken, porselen bardaklar daha yüksek ısıda pişmiş ürünler olmaları sebebiyle çayınızın uzun süre aynı sıcaklıkta kalmasını sağlarlar. 

• Cam bardakta çay içmek daha alelade, ayak üstü bir etkinlikmiş gibi görünürken, porselen bardakta ikram edilen çaylar daha seçkin bir görüntü sunar. 

• Cam, ince bir malzeme olması sebebiyle çok sıcak ardından çok soğuk uygulamaya maruz kaldığında, küçük mesafelerden düşürüldüğünde kolayca kırılabilir bir yapıya sahiptir. Porselen bardaklar ise kalın yapıları sayesinde çok daha zor zarar verilebilir ürünlerdir. Seçiminiz her ne olursa olsun, önemli olan çayı hangi bardakta içtiğiniz değil, kimlerle içtiğinizdir. Bol demli sohbetlerinizi, en sevdiklerinizle birlikte sıcacık günlerde sürdürmeniz umuduyla…Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?