{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Et İçin Hangi Kesme Tahtası Kullanılmalı?

Et İçin Hangi Kesme Tahtası Kullanılmalı?

Et İçin Hangi Kesme Tahtası Kullanılmalı?

Hem beyaz hem de kırmızı sert, lifli yapısı nedeniyle kesilmesi zor gıdalar arasında yer alırlar. Sert bir zemin üzerinde, düz ve keskin bıçaklarla dikkatlice kesilmesi gereken etler için en uygun kesme tahtası malzemesi ise ahşaptır. Ahşap, darbeyi yumuşatan esnek dokusu sayesinde etin dağılmasını, parçalanmasını önleyen bir yapıya sahiptir. Özellikle bambu kesme tahtaları, sıçramayı en aza indirgeyen esnek yüzeyleri sayesinde, tavuk, balık veya kırmızı etlerinizi, rahatça doğrayabilmenizi sağlar. Delinmeyen, pürüzsüz bir yüzeyde yapacağınız et kesimlerinizin ardından, kalan parçaları temizlemek de oldukça kolay hale gelecektir. 


Kesme Tahtası Çeşitleri Neler? 

Mutfaklarda salata malzemelerini, etleri, soğandan bibere pek çok ürünü kolaylıkla doğramanızı sağlayan kesme tahtaları, sık kullanıldıkları için farklı malzeme ile farklı modellerde üretilirler. 

1. Ahşap Kesme Tahtaları: Bir mutfakta genellikle çok sayıda ahşap kesme tahtası yer alır. Büyük ve küçük boyutlardaki ahşap tahtalar, kolay temizlenebilmeleri, esnek yapıları ve leke tutmayan özel tasarımlarıyla mutfakların vazgeçilmezidir. Malzemelerinizi, kestiğiniz bıçağın ters yüzüyle sıyırarak, tek bir parça dahi kalmaksızın kase veya tencerelerinize rahatça aktarmanızı sağlayan ahşap malzemeli kesme tahtaları içerisinde en sağlıklısı bambu kesme tahtalarıdır. 

2. Plastik Kesme Tahtaları: Mutfak gereçleri içerisinde belki de en az yer kaplayan fakat en işlevli ürünlerden birisi olan plastik kesme tahtaları, özellikle salata malzemeleriniz için ideal bir forma sahiptir. Tırtıklı yüzey tasarımları bulunmasa dahi kısa sürede bıçak izleri nedeniyle pürüzlü hale gelen plastik gereçler, doğramak istediğiniz ürünlerin sabit kalmasında size yardımcı olur. Domates, salatalık gibi kaygan yüzeye sahip gıda ürünleri, sık sık kaygan yüzeylerden kayarak çeşitli zorluklara sebep olabilmektedir. Fakat plastik kesme tahtalarının tırtıklı yüzeyi, bu durumun önüne geçerek lezzetli salatalarınızı kolayca hazırlamanızı kolaylaştırır. 


Kesme Tahtası Sunumda Kullanılır Mı? 

Özellikle son dönemlerde hem evlerde hem de çeşitli restoranlarda sunum için kullanılan kesme tahtaları, modern bir hava yaratmaktadır. Fakat elbette, bu durumun özel bir detayı bulunur. Evde sürekli kullandığınız kesme tahtaları, ne kadar sağlam olursa olsun çeşitli yiyecek artıklarıyla dolu minik boşluklara sahiptir. Ayda bir yapacağınız detaylı temizlikle ortadan kalkan yiyecek artıkları, kesme tahtanızın üzerinde herhangi bir yiyecek tüketmenizin önünde ciddi bir sağlık engeli oluşturur. Restoranlarda kullanılan veya evinizde sunum için kullanmak istediğiniz kesme tahtalarınızın, yalnızca sunum için kullanılıyor olması gerekir. Aksi takdirde, şık bir görünüm sağlamasına karşın, tam temizlenmemiş kesme tahtaları sağlıksız bir ikram yapmanıza sebep olacaklardır.

Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?