{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

En Sağlıklı Yorgan Hangisi?

En Sağlıklı Yorgan Hangisi?

En Sağlıklı Yorgan Hangisi?

Yorganlar, eskilerin uzun yıllar kullandığı, elde diktiği çok emek isteyen örtülerdir. Günümüzde yüksek teknoloji ürünü makineler kullanılarak üretilen elyaf, ipek, pamuklu ve daha farklı çeşitlerdeki yorganlar farklı özellikleri sebebiyle sık sık tercih edilir hale gelmiştir. Kış aylarında, dondurucu soğuklarda bile sıcacık bir yatağa sahip olmanızı sağlayan yorganlar artık eskilerin elde diktiği ağırlıktan çok çok uzaktadır. Hafif, terletmeyen, kolay yıkanabilir yorganlar kış soğukları için ilk tercih edilen örtülerdir. Baharda örtülen battaniyelerden, kışın gerekli sıcaklık sağlanamaz. İşte tam bu noktada hafif ama etkili yorganları çıkarmanın vakti gelmiş demektir. Peki, hangi yorganı seçmeli? Hangi yorgan sağlıklıdır? Hangi yorgan terletmez? Gelin, bu soruların yanıtlarına birlikte göz atalım. 


Yorgan Çeşitleri Nelerdir? 

Günümüzde yorganlar kişisel tercihlere bağlı olarak farklı dolgu malzemelerinde satın alınabilmektedir. Başlıca yorgan dolgu malzemeleri pamuk, ipek, elyaf, bambu ve kaz tüyüdür. Elyaf Yorgan: Kaplaması pamuklu kumaş, dolgusu elyaf olan yorganlar tüm yorgan çeşitleri içerisinde en hafif olanlardır. Elyafın içerisinde yer alan bileşenler, hızlıca vücut ısısına odaklanarak sıcaklık sağlar ve ısının dışarıya verilmesini engelleyecek denli sıkı bir yapıya sahiptirler. 

Elyaf yorganlar çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkanabilir ve kuruma süresi pamuklu kumaştan yalnızca bir süre daha fazladır. Yıkama sonrası toplanma, yıpranma gibi durumlarla karşılaşılmaz. 

Pamuklu Yorgan: Geçmişte elde dokunan, dolgusu altından değerli yorganların malzemesi pamuktur. Sıkı, yoğun bir dokunmaya sahip olması nedeniyle geçmişte ağır olan pamuklu yorganlar, artık aynı sıcaklığı daha hafif olmalarına rağmen sağlamaktadırlar. Pamuk, nemi, sıcağı içerisine çeken fakat dış ortama sıcaklığı da soğukluğu da vermeyen bir malzemedir. En sağlıklı ve en doğal dolgu malzemesi olması nedeniyle en sık tercih edilen yorganlar arasında pamuklu yorganlar bulunur. 

Kaz Tüyü Yorgan: Kaz tüyü, çok uzun yıllardır mont, yorgan gibi sıcak tutması beklenen giyim ve tekstil ürünlerinde dolgu malzemesi olarak kullanılır. Bunun en büyük sebebi, aşırı hafif fakat hafifliğine oranla çok yüksek bir ısı yalıtımı sağlamasıdır. Çok işlevli bir dolgu malzemesi olan kaz tüyü, ortamdaki fazla nemi içerisine hapseder ve size sıcak, kuru ve rahat bir uyku sunar. Kaz tüyü yorganlar, en dikkatli kullanılması gereken yorganlardır aynı zamanda. Makinede yıkamak, doğal kaz tüyünün yapısını zamanla yıpratabilir ve toplanmaya sebep olabilir. Elbette bu durum yıllarca çamaşır makinesinde yıkanan kaz tüyü yorganlar için geçerlidir.

İpek Yorgan: Alerji karşıtı bileşenler barındıran ipek, en yumuşak dolgu malzemesidir. İpek yorganlar, size bulutların üzerinde uyuyormuş hissi uyandıracak denli yumuşak ve hafiftir. Bir zenginlik göstergesi olarak kullanılan ipek kumaş, bu özelliğini dokunulduğunda muhteşem bir yumuşaklık sunmasına borçludur. İpek yorganlar da aynı hissi yaratmanın yanı sıra, ortamdaki havayı süzerek cildinizle temas ettiren antialerjik özellikler de taşırlar. 

Bambu Yorgan: Diğer yorgan çeşitlerine nazaran çok daha ince bir yapıya sahip olan bambu yorganlar, ilk bakıldığında battaniyeyi andırabilirler. Oysa bambu dolgu malzemesi, ince bir tabaka halinde dokunduğunda dahi dışarıyla ısı alışverişini kesmesine rağmen cildinize hava aldırabilecek bir yapıya sahiptir. Bambu yorganların en önemli özelliği nemi içerisine çekme oranının yüksek olmasıdır. Bu da terlemeden deliksiz bir uyku çekmeniz için ideal bir ortam oluşturur. En sağlıklı yorgan, yüksek nem çekme kapasitesi olan, hafif, kolay yıkanabilir ve yumuşak yorgandır. Günümüzde yorgan dolgu malzemelerinin tümü bu özellikleri taşır. Bu nedenle kendi cildiniz ve uykunuz için en ideal yorganı seçmek, sizin kararınıza bağlıdır. Geleneklerden vazgeçmeyip pamuklu yorganları, sıcacık bir uyku için kaz tüyü yorganları, kusursuz bir uyku için yumuşacık ipek bir yorganı veya mevsim geçişlerinde de kullanabileceğiniz terletmeyen bambu yorganları Madame Coco’dan satın alabilirsiniz. 


Yorgan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Yorgan alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yatak ölçünüzdür. Tek kişilik veya çift kişilik yatak ölçülerinin hepsi birbirinin aynı değildir. Bu nedenle yorgan satın alırken öncelikle yatak ölçünüze uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Bir sonraki adım evinizdeki nem miktarını öğrenmektir. Yatak odanız çok nemli ise bambu yorganları, ortalama bir nem seviyesine sahipse ipek, kaz tüyü ve elyaf yorganları, kuru bir ortama sahip ise pamuklu yorganları gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?