{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

En Sağlıklı Tencere Hangisi?

En Sağlıklı Tencere Hangisi?

En Sağlıklı Tencere Hangisi?


Tencereler, tüm üreticiler tarafından gıda ürünleriyle iç içe olmaları sebebiyle hassasiyetler gözetilerek üretilir. Çelik, döküm, teflon, seramik, toprak veya granit gibi çeşitli malzemeler kullanılan tencere ve tavaların çoğu doğada bulunan maddelerle üretilerek mutfaklarımıza girer. Her malzeme, sağlıklı olacak şekilde özenle seçilir. Elbette aralarında büyük farklılıklar taşıyan tencereler bulunur. Bu çeşitliliğin sebebi, amaçtır. Hangi amaçla kullanılacağına göre malzeme seçimi yapmak en doğru seçim olacaktır. Döküm ve Teflon Döküm tencereler, ısıyı hapsetme özellikleri nedeniyle sık sık tercih edilen birer ürün haline gelmişlerdir. Demirden üretilen bu tencereler, özel temizlikleri yapılmadığı takdirde yemek kalıntıları birikerek sağlığı tehdit eder hale gelebilir. Teflon tencereler, kaygan zeminleri sayesinde yanmaz ve yapışmaz özelliklere sahiptirler. Mutfakta oldukça pratik bir kullanım sunan teflon tencereler, dikkatli kullanılması gereken ürünlerdir. Bir dolgu malzemesi değil kaplama malzemesi olan teflon, uzun süreli kullanımlarda veya doğru karıştırma kaşığı tercih edilmediğinde kısa sürede çizilebilir ve yıpranabilir. Teflon kaplamanın çizilmesi, dolgu malzemesinin ve teflonun gıda ürünlerine yapışmasına sebep olabilir. Bu nedenle dikkatli kullanılmadığında teflon tencereler, sağlığınız için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Granit Granit tencereler de tıpkı teflon tencerelerde olduğu gibi dolgu malzemesi ve kaplama malzemesi farklılığı içerirler. Granit taşı eritilerek, genellikle alüminyum dolgu kaplanır ve mutfaklarımızda kullandığımız granit tencere ve tavalar ortaya çıkar. Kaplama olması sebebiyle uzun süreli kullanımların ardından bu kaplama yıpranabilmektedir. Granit tencerelerde çizilme ve yıpranma oldukça zor gerçekleşir. Bu nedenle sağlıklı denebilecek kategoridedirler. Seramik kaplamalı tencereler, yıpranma payı diğer tüm malzemelere göre en düşük olan tencere türleridir. Seramiğin doğal sert yapısı çizilmeyi en aza indirir. Ayrıca doğada hazır bulunan bir malzeme olması sebebiyle seramik, sağlıklı tencereler için oldukça iyi bir tercihtir. Çelik Çelik Çelik tencereler, yüksek ısıda çeliğin şekillendirilmesiyle oluşur. Bu nedenle tencere çeşitleri içerisinde en dayanıklı olanlardır denebilir. Kullanımı ve temizliği kolay, özel bir bakım gerektirmeyen çelik tencereler, mutfakların alışılagelmiş gereçleridir. İnsan sağlığı açısından herhangi bir zararı tespit edilemeyen çelik tencerelerde güvenle yemeklerinizi pişirebilir, buzdolabında saklayabilirsiniz. Tüm bu bilgiler ışığında bakıldığında en sağlıklı tencerenin çelik tencereler olduğunu söylemekte bir beis görmüyoruz. Hem pişirme esnasında hem de saklama koşulları açısından en sağlıklı seçeneği sunan çelik tencereler, pürüzsüz yüzeyleri sayesinde yemek artıklarının yüzeye tutunma oranını neredeyse sıfıra indirerek, dışarıdan gelen etmenlerin tencereyi sağlıksız hale getirmesinin de önüne geçmiş olur. 

Yemekler Tencerede Uzun Süre Saklanır Mı? 

Artan yemekler için en iyi saklama koşullarını sağlamak isteriz. Besinlerin, emeğin çöpe gitmesi kimse için hoş bir durum değildir. Ölçüsü fazla kaçan yemekler, ilk kez denenen yemekler, kalabalık aileler için yapılan fakat artan yemekler bir şekilde buzdolabında saklanmaya mecburdur. Saklama yöntemi, ürüne göre değişebilir. Çelik tencereler, dışarıyla hava temasını en aza indiren kapak tasarımları, kalın dış yüzeyleri sayesinde yiyeceklerin saklanması için ideal koşulları oluştururlar. Yine de çelik tencerelerde yemeklerin saklanma süresi, buzdolabında 2-3 günü geçmemelidir. Birkaç gün daha eklemek isterseniz, çelik tencereler yerine döküm tencereleri tercih edebilirsiniz. Döküm tencereler, daha kalın bir dış yüzeye sahip olmaları sebebiyle yiyeceklerin doğal ısılarını en uzun süre koruyan tencerelerdir. 


En Sağlıklı Saklama Yöntemi Hangisi? 

Artan yemekleri, taze sebze ve meyveleri saklamanın en sağlıklı yolu cam saklama kaplarıdır. Çoğu zaman artan yemekleri saklamak için ayrıca bir kap kirletmek istenilmez. Fakat bu tercih, sizin ve sevdiklerinizin sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilecek sonuçların yanı sıra, doğru saklama koşulu tercihini yapmamanız durumunda besinlerinizin de çöpe gitmesine neden olabilir. Çelik ve döküm tencereler, saklama konusunda yardımcı olan tencereler olsa da en uzun ömürlü ve sağlıklı saklama seçeneği için cam malzemeyi tercih etmeniz önerilir. Hemen ekleyelim, cam kaplarınızın hava almayan kapaklara sahip olması yiyeceklerinizin en uzun süre saklanmasını ve en sağlıklı şekilde saklanmasını sağlayacaktır. Madame Coco şubelerinde veya online mağazasında çelik, döküm, seramik tencerelerin yanı sıra hava almayan kapaklı cam saklama kaplarını da bulabilmeniz mümkündür.

Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?