{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Çay Bardağı Nasıl Parlatılır?

Çay Bardağı Nasıl Parlatılır?

Çay Bardağı Nasıl Parlatılır?

Evlerin en sık kullanılan mutfak eşyalarından birisi çay bardağıdır. Misafirlere ikramda, günün yorgunluğunu atmada, keklerin böreklerin yanında en iyi giden içecek kuşkusuz ki çaydır. Sık sık dolap raflarından çıkarak sehpaların veya masaların üzerine dizilen çay bardakları bir süre sonra kullanımdan dolayı matlaşır, çizilir ve ilk günkü parlaklığını kaybeder. Bu durum, çay bardağının içerisindeki çayın renginin farklı görünmesine yol açar. Aynı zamanda çayın lezzetine de olumsuz bir katkı yaptığı bilinmektedir. En lezzetli çayları yudumlayabilmek, misafirlerinize ilk günkü parlaklığıyla ışıldayan çay bardaklarında servis yapabilmek için birkaç öneriyi derledik. 


Diş Macunuyla Çay Bardağı Nasıl Parlatılır? 

Diş macunu, içerdiği bileşenler nedeniyle dişlerde parlaklık sağlayan bir içeriğe sahiptir. Bu içeriği parlatmak istediğiniz herhangi bir yüzeyde kullanmak da aynı sonucu verecektir. Araba farı, masa camı, çay bardağı gibi ara sıra parlatılması gereken eşyalarda en etkili çözümü diş macunu sunar. Bu temizliği ve parlatma işlemini yaparken düzenli olarak kullandığınız diş macununu bitirmemek adına, pahada daha hafif yeni bir diş macunu tercih etmeniz daha uygun olacaktır. 

•Diş macununu parlatmak istediğiniz çay bardağının dış ve iç yüzeyine, her noktaya değecek şekilde yayın. 

•Eski bir diş fırçası yardımıyla, çay bardağınızın dışını nazikçe fırçalayın. • Aynı işlemi çay bardağınızın içinde de gerçekleştirin. 

•Çay bardağınızı sünger ve bulaşık deterjanı yardımıyla köpürterek temizleyin ve duruladıktan sonra kurumaya bırakın. Diş macunu, çay bardağınız üzerindeki çizikleri kapatarak ilk günkü haline dönmesine yardımcı olacak ve uzun süredir kullanılan ve lekeler oluşan çay bardağınızdaki tüm lekeleri temizleyecektir.


Sirkeyle Çay Bardağı Nasıl Parlatılır? 

Sirke, üstün leke çıkarma, koku giderme ve temizleme yeteneği sayesinde mutfak temizliğinde her alanda kullanılabilecek doğal bir malzemedir. İçerdiği asit bileşenleri nedeniyle değdiği yüzeylerde suyun dahi giremediği minik çatlakları bularak, asitle artıkların yüzeye çıkmasını sağlar. Halıdan dolaba, perdeden döşemeye kadar neredeyse her zeminde ve eşyada mükemmel bir temizlik sağlayan sirke, çay bardağının parlatılmasında da oldukça etkilidir. 


•Parlatmak istediğiniz çay bardaklarınızın tamamını genişçe bir leğene yerleştirin. Çay bardaklarınızı yerleştirirken dikey değil yatay konumda olmalarına özen gösterin. Bu pozisyon sirkenin ardağınızın içine girmesini kolaylaştıracaktır. 

•Beyaz sirkeyi, üzerine su eklemeden tüm leğeni kaplayacak ve tüm çay bardaklarınızın içerisine dolacak şekilde leğene dökün. 

•Sirke içerisinde bardaklarınızı en az 10 dakika bekletin. 

•Leğenin içerisinden aldığınız çay bardaklarınızı yalnızca bol suyla durulayarak kurumaya bırakın. 

•Sirke temizliğinden sonra deterjanla çay bardaklarınızı yıkamak, sirkenin koruyucu etkisini azaltacaktır. Fakat kokunun giderilmesi için bol suyla bardakların yıkanması gerekir. Sirke asidik yapısı sayesinde hiç değinilmemiş boşluklardan lekeleri ve kireç izlerini çıkaracak ve çay bardaklarınızın ilk günkü gibi parlamasını sağlayacaktır. Uzun süren bir etki için sirkenin yalnızca bol suyla temizlenmesi gerektiğini unutmamak gerekir. 


Karbonatla Çay Bardağı Nasıl Parlatılır? 

Karbonat, mutfak temizliğinde çok kritik bir önem taşır. Toz zerrecikleri sayesinde temizlemeye ve parlatmaya, yanık lekelerini ve yemek artıklarını sökmeye en büyük yardımcılardan birisidir. 

•Genişçe bir leğen içerisine bir miktar karbonat dökerek su içerisinde erimesini sağlayın. 

•Leğenin içerisine lekeli ve matlaşmış çay bardaklarınızı yerleştirin. 

•Birkaç dakika bekledikten sonra bulaşık süngerinizin sert kısmıyla, çay bardaklarınızı tek tek yavaşça ovalayın. 

•Sıcak suyun içerisine bulaşık deterjanı da ekleyerek çay bardaklarınızı köpürtün ve bol suyla durulayarak kurumaya bırakın. 


Çay Bardağı Neden Matlaşır? 

Uzun yıllar sık sık kullanılan çay bardakları, diğer tüm ev eşyaları gibi yıpranır. Kırılmadıkları müddetçe kullanılmaya devam eden çay bardakları üzerinde çeşitli sebeplerle matlaşma ve lekelenme meydana gelir. Çayın sarı rengi nedeniyle çay bardağının üzerinde sararmalar, musluk suyundaki kireç nedeniyle kireç birikmesi ve kalitesiz parlatıcı kullanımı nedeniyle deterjan kalıntıları birikebilir. Bu durum çay bardağınızın parlaklığını kaybetmesine ve o bardakta içilen çayın lezzetini yitirmesine sebep olabilir. Matlaşma başladıktan sonra karbonat, sirke ve diş macunuyla temizlenebilir olsa da bu sorunla hiç karşılaşmamak adına doğru parlatıcı seçiminin yanı sıra belirli aralıklarla çay bardakları sirkeli suyla temizlenebilir. Sirke, lekeleri çıkarmanın yanı sıra çay bardağınıza parlaklığını geri kazandıracak ve yeniden matlaşma sürecini uzatacaktır.

Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?