{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Çubuklu Oda Kokusu Kaç Gün Kullanılır?

Çubuklu Oda Kokusu Kaç Gün Kullanılır?

Çubuklu Oda Kokusu Kaç Gün Kullanılır?

Oda spreyleri, kokulu mumlar, esanslar derken gelinen nokta hem dekoratif birer unsur halini alacak hem de odanıza hoş bir koku yayacak çubuklu oda kokuları olmuştur. Küçük bir cam kase içerisinde yer alan yağa benzer bir esansın, bambu çubuklar aracılığıyla kokuyu etrafa yayması prensibiyle çalışan çubuklu oda kokularının kaseleri, çeşitli renklerde ve boyutlarda bulabileceğiniz seçenekler barındırır. Böylece kokuyu kullanmak istediğiniz odanıza uygun renk ve model seçebilme imkanınız doğar. Çubuklu oda kokuları, tıpkı mumlar ve kendi kendine çalışabilen oda spreyleri gibi belirli bir ömre sahiptir. Bu tarz oda kokularının kullanım ömrünü belirleyen en önemli faktör bambu çubuk sayısıdır. Ortalama beş adet bambu çubuğuna sahip 100 ml bir oda kokusu yaklaşık 30 gün boyunca odalarınıza hoş bir koku yaymaya devam edebilir. Daha yoğun bir koku almayı tercih ediyorsanız, bambu çubuk sayısını arttırmanız mümkündür. Fakat bu durumda esans miktarınızın daha hızlı azalacağını göz önünde bulundurmanız gerekir. Daha hafif bir koku yoğunluğu tercih ediyorsanız da bambu çubuk sayınızı üçe kadar indirebilir ve esansınızın ömrünü yaklaşık 10 gün daha uzatabilirsiniz. 


Oda Kokuları Sağlığa Zararlı Mı? 

Evinizin güzel kokması için seçeceğiniz koku ürünü, sağlığınız açısından çok kritik bir öneme sahiptir. Püskürtme mekanizmasına sahip olan veya sprey şeklinde kullanılan oda kokuları inanılmaz derecede sağlıksız bir ortam hazırlar. Çeşitli itici gazlar kullanılan aeresol şeklindeki kokular, havada gözle görülemeyen parçacıklar bırakır. Bu parçacıklar her nefes alışınızda burnunuzdan ve ağzınızdan girerek akciğerlerinize yapışabilir niteliktedir. Aynı parçacıkların bir kısmı ve koku molekülleri, hava asılı kalmaksızın zemine düşer. Bu durum, temiz olduğuna güvendiğiniz halınızın ve döşemelerinizin, aslında sağlıksız birer tehlikeye dönüşmesine ortam hazırlar. Özellikle çocuklu ailelerde, yerden sık sık bir şeyler alan, emekleyen çocukların bu parçacıklarla temas etmesi ve ağız yoluyla girerek iç organlara tutunması oldukça mümkündür. Bu nedenle sprey şeklindeki oda kokularının kullanılması kesinlikle çok tehlikelidir. Nispeten daha sağlıklı bir seçenek sunan kokulu mumlar, mumun malzemesi gereği ortama is yayar. İnsan sağlığı açısından büyük bir tehlike oluşturmamasına karşın, hoş kokması gereken bir odanın temiz havasına leke düşürebilir niteliktedir. Ayrıca mumlar, bilindiği gibi ortamdaki oksijen yardımıyla yanabilirler. Bu da uzun süre yanan bir mumun oda içerisindeki temiz havayı, oksijeni azaltacağı anlamını taşır. Eviniz ve odalarınız için bir başka seçenek ise küçük şık poşetler içerisine yerleştirilen kokulu bitkilerdir. Eğer bu oda kokusunu kendiniz, doğal ürünlerle yapmıyorsanız bu tarz ürünlerin kokuyu daha büyük çapta yayması için içerisine naftalin gibi yoğun maddeler konduğunu bilmenizde fayda görüyoruz. Evde karanfil gibi kokulu bitkilerle hazırlayacağınız oda kokularınızın, kimyasal koku yayıcılar olmaksızın kullanıldığında çok küçük bir alanda etkili olabileceğini de belirtelim. Oda kokuları arasında en sağlıklı seçeneği sunan çubuklu oda kokularıdır. Püskürtme değil yayma üzerine kurulu olan çubuklu oda kokularının çalışma mantığı, tamamen doğaldır. Oda kokunuzu Madame Coco’dan almayı tercih ederseniz, çubuklu oda kokunuzun içerisindeki esansın da doğal ürünlerden seçildiğini görebilmeniz mümkündür. Doğal yollarla elde edilen esansların içerisine konulan bambu çubuklar, sıvıyı emerek esans kokusunun odanıza yayılmasına yardımcı olur. Böylece zemine ve havaya yapışmayan, nefes alışverişinizi engellemeyen, ortamdaki oksijen miktarını azaltmayan bir oda kokusuna sahip olursunuz. 


Odadaki Kötü Koku Nasıl Giderilir? 

Evinize, odanıza yerleşen kötü kokuyu gidermenin çeşitli yolları bulunur. 


1. Evde sizi rahatsız eden koku belirli bir yerde toplanıyorsa, odanızın ve o bölgenin temizliğini yaptıktan sonra bir kase içerisine sirke koyup zemine bırakabilirsiniz. Sirke, kötü kokuları bünyesinde toparlayacaktır. Yaklaşık 2 saat sirkeyi aynı noktada tutmanız durumunda kokunun azaldığını görebilirsiniz. Elbette daha sonra sirke kokusunu gidermek için evi havalandırmanız, dilerseniz oda kokunuzu yerleştirmeniz gerekebilir. 

2. Koku evinizin tamamına yayılmış durumdaysa, daha büyük kaselere sirke ve karbonatı birleştirerek koyabilirsiniz. Evinizin belirli noktalarına yerleştireceğiniz bu karışım yaklaşık 2 saat sonra kötü kokunun giderilmesini sağlayacaktır. Fakat uzun süredir evinizde kötü bir koku alıyorsanız, duvarlarınıza sinmiş olabileceğinden bir sprey içerisine karbonat ve limon suyu koyup duvarlarınıza püskürterek temizleyebilirsiniz.

Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?