{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Alez Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alez Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alez Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 


Alezler, yatak yüzeyinizde maksimum koruma sağlayan ve yataklarınızın ömrünü uzatmak için mutlaka kullanılması gereken yatak odası tekstili ürünleridir. Yatak yüzeyi ve cildiniz arasındaki sıvı alışverişini tamamen ortadan kaldırarak, yatağınızın yapısında yer alan özel bileşenlerin kısa sürede bozulmasının önüne geçer. Bu nedenle her evde bulunması gereken oldukça önemli bir tekstil ürünüdür. Elbette her alez , bu korumayı sağlamayabilir. Bu nedenle alez seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunur. Gelin, alez alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtını birlikte arayalım. Alezler yalnızca yatağınızın değil sizin de sağlığınız için önemlidir. Bu nedenle alez alırken üretiminde kanserojen maddeler kullanılıp kullanılmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Her alez, yeni alınırken sapasağlamdır. Fakat kalitesiz bir alezin arka yüzündeki muşamba bir süre sonra kat izleri nedeniyle yıpranmaya ve dökülmeye başlar. Alezinizi seçerken muşamba kalınlığına dikkat etmek, bu yıpranma payını en aza indirmenize yardımcı olacaktır. Alezin çalışma prensibi, cildinizdeki sıvı birikimini içine çekmesi ve gece size rahat bir uyku sağlamasıdır. Alt kısmında yer alan muşamba bu vücut sıvılarının yatak yüzeyine işlemesine engel olmaktadır. Alezinizi seçerken ön yüzünde sıvıları emme özelliği olan pamuk gibi kumaşlar olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde ter gibi vücut sıvıları uykunuzu bölecek denli rahatsız edici hale gelebilir. Yıllardır kullanılan alezler için çeşitli ergonomik tasarımlar bulunur. Bu tasarımlar içerisinden yatağınıza en uygun olanı seçebilmek için yatak boyutlarınıza hakim olmanız tavsiye edilir. Yalnız uçları lastikli, tüm kenarları lastikli, sabitlenebilir gibi özellikleri bulunan alez modelleri içerisinden kendiniz için en uygun modeli böylece seçebilirsiniz. 

Yatak Alezi Nasıl Temizlenir? 

Yatak odası tekstili ürünleri içerisinde en sık yıkanan ve temizlenen çarşaflar ve yastık kılıflarıdır. Bunun sebebi ise gece boyu gün içerisinde cildinize yapışan kir ve tozları, çarşaf ve yastık kılıfları tarafından emilmesidir. Bu nedenle çarşaflar haftada veya kış aylarında iki haftada bir değiştirilebilirken, alezlerin ayda bir değiştirilmesi ve temizlenmesi yeterli olacaktır. Alez temizliği için iki farklı yöntemi tercih edebilmeniz mümkündür. İlki, alezinizin daha uzun ömürlü olabilmesi açısından elde yıkama yöntemidir. Ilık suda leke çıkarıcı deterjan veya çamaşır deterjanıyla yaklaşık 30 dakika beklettiğiniz Alezinizi, elinizde çitileyip bol suyla duruladıktan sonra güzelce sıkarak asabilirsiniz. Elde yıkama yöntemi uzun ve yorucu olmasına karşın, alezin arka yüzünde bulunan muşamba malzemenin daha uzun süre dayanmasına vesile olacaktır. Bir diğer alez temizleme yöntemi ise elbette çamaşır makinesine atmaktır. Maksimum 30 derecede yıkanabilir olan alezler, makine programı biter bitmez çıkarılmalı, makinede bekletilmemelidir. Islak halde beklemek, alezinizin kumaş yapısına büyük zararlar verebilir. Kurutmayı hızlandırmak adına alezinizi kurutma makinenizde kurutabilirsiniz. Fakat bu durumun, alez üzerinde tüylerin birikmesine sebep olacağını bilmeniz gerekmektedir.


Alez Nasıl Serilir?

Alezler yatağınız ile çarşafınız arasında yer almalıdır. Yatak yüzeyine doğrudan serilmesi gereken alezleri muşamba kısmı altta kalacak şekilde yatağınıza yerleştirebilirsiniz. Tercih ettiğiniz aleze göre sabitleme şekilleri farklı olacaktır. En yaygın köşe lastikli sabitleme yöntemi, alezinizi takarken yatak köşelerinizden geçirmektir. Alezinizin köşesinde bulunan uzun lastiklerin yatağınızın altına kadar indiğinden emin olmalısınız, çünkü gece uykuya geçerken veya uyku esnasında yaptığınız hareketler alezinizin yatağınızdan ayrılmasına sebep olabilir. Bu da size rahatsızlık veren bir çıkıntıya neden olacaktır. 


Yastık Alezi Ne İşe Yarar? 

Yastık alezleri de tıpkı yatak alezleri gibi vücut sıvılarının emilmesi ve yastık ömrünün uzatılması için gerekli tekstil ürünleridir. Yatak alezleri, kış aylarında çok fazla terlenmediği için işlevsiz gibi görünse de yastık alezleri için böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Çünkü yastıklar, mevsim fark etmeksizin her zaman yüzünüzün ve saçlarınızın temas ettiği ürünlerdir. Yastık alezleri, yüzünüzden, burnunuzdan veya saçlarınızdan gelebilecek tüm sıvıları emerek, yastık kılıfının size rahatsızlık vermesinin önüne geçer. Elbette su geçirmeyen yastık alezleri, yastıklarınızın dolgu malzemesinin de ömrünü hatırı sayılır derecede uzatır.

Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?