{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Doğru Halı Ölçüleri Nasıl Belirlenir? Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Doğru Halı Ölçüleri Nasıl Belirlenir? Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Halı ürünleri özellikle de evlerin soğuktan korunması, kimi zaman yerlerin fazla kirlenmemesi ve bazı durumlarda da dekoratif amaçlı olarak kullanılan son derece şık ürünlerdir. Yalnızca evler değil; cami, işyeri, ofis ve çeşitli dükkanların da alt tabanlarında sıklıkla kullanıldıkları bilinir. Bu bağlamda Doğru Halı Ölçüsü Nasıl Belirlenir? Sorusunun cevabını bilmek gerekir. Çünkü her oda ya da halının koyulacağı kısmın sahip olduğu bir alan ölçüsü mevcuttur. Bunun hesabı içinde belli başlı alet, edevat ve konuya hakim olacak kadar da bilgi edinmek gerekecektir.


Standart noktasında bakılacak olursa 4 metrekare halılar en çok kullanılan ve evlerdeki alanlara da uyum sağlayan halılardır. Tabi bu durum her oda içindeki alan cinsinden metrekare birimine göre farklılıklar gösterecektir. Her ne olursa olsun halıyı alacağımız nokta için ilk yapılması gereken, alışveriş öncesi halı ölçümünü yapmak ve buna İstinaden de kendi kriterlerimiz nispetinde halı modelini seçerek alışverişi tamamlamaktır.

Doğru Halı Ölçüleri Nasıl Belirlenir?

Evinizde, iş yerlerinizde ya da halının girebileceği her alan için en elzem durumlardan biri doğru halı ölçümünün yapılabilmesidir. Bu bağlamda birçok kişide bu konuda yaşadığı sorunlara binaen Doğru Halı Ölçüleri Nasıl Belirlenir? Sorusunun cevabını merakla araştırıyor.

Öncelikle doğru halı ölçüsünü bulabilmek ya da en uygun halıyı seçebilmek adına gireceği oda içindeki alan hesabını doğru bir şekilde yapmak gerekir. Bunun içinde örneğin salon içinde ki toplam alanı değil, halının koyulacağı alana göre bir metrekare hesabı yapılacaktır. Böylelikle hem oda içindeki eşyalarla uyum kolaylaşır, hem de en uygun ölçülerde halı seçimi için de gerekli zemini oluşturmuş oluruz. Tabi bu hesabı yapmak için kullanacağımız yardımcı bir eleman gereklidir. Bu noktada ki yardımcımız ise herkesin bildiği metre ya da mezuradır.

Örneğin metre ile halının yerleşeceği alanı karşılıklı olarak ölçtüğümüzde 5.5 metre karelik bir alana tekabül ediyorsa alacağımız halının da 5 metre kare olması gerekir. Daha sonrasında da 5 metrekare olarak sipariş vereceğimiz halımızı keyifle serebilir ve odadaki yerini almasını sağlayabiliriz.

Harici olarak halı siparişleri ve oda alan ve kapasiteleri düşünüldüğünde en çok revaçta olan bir diğer ölçü türü de 4 metre halı ölçüsü ve buna bağlı modellerdir. 4 metrekarelik ürünlerin tercih edilmesi hem boyut hem de ağırlık olarak daha taşınabilir boyutlarda olmasıdır.

Elbette bazı durumlarda halı ölçülerini belirleyen faktörlerin en önemlisi de odaların büyüklüğü ve oda içindeki eşyaların yerleşimidir. Oda büyüdükçe taban alanı da büyüdüğü için serilecek halı doğru orantılı olarak büyür. Bu minvalde de 6 metrekare halı modelleri de bu süreçte en çok tercih edilen ve kullanılan halılardır diyebiliriz. Kullanım alanları ise genellikle ofis vb. İşyerleridir.

Bu tip mekanlar daha büyük oldukları için ısının daha kolay bir şekilde saklanabilmesi ve dekoratif anlamda boşluk kalmaması açısından halı ölçüsünün en doğru şekilde belirlenmesi gereken alanlardır. Alan büyüklüğünü hesaplarken de daha büyük metreler kullanmamız en doğru hesabı yapmak adına önem kazanır.

Bu süre zarfında halı ölçüleri belirlenirken akıllara gelebilecek sorulardan bir tanesi de metrekare ve cm ile nasıl bir orantı olduğu sorusudur. 4 metrekare kaç cm gibi bir soruya, 200x200 cevabını verebiliriz. En ve boyun çarpılması ile metrekare kavramı ortaya çıkar. Bu süreçte 200 santimetre ile iki kere çarpılması sonucu 4 metrekareye ulaşılır. 5m2 halı için de yine aynı ölçüleri farklı şekillerde çarparak sonucu elde edebilirsiniz.

Halının Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Halılar çeşit ve modelleri göz önüne alındığında metrekare bazında da hesaplama noktasında kalitelerine ve üzerindeki işçiliğe göre farklılıklar gösterirler. Buna bağlı olarak düşündüğümüz konsept neticesinde de halının yerleşeceği alanda gerekli hesaplamayı yaptığımızda alacağımız halının da fiyatı ortaya çıkmış olacaktır.

Ancak burada mühim olan hem kendi bütçemiz hem de metrekare hesabının doğru yapılması ile halının oturduğu zemin ve oda içinde kendi düşündüğümüz tarzı yansıtabilmesi, yanında da her türlü fazlalıktan veya göze hoş gelmeyecek bir küçüklüğe sahip olmamasıdır. Tam bu noktada da hiçbir hataya mahal vermemek adına birçok kişinin kafasını kurcalayan Halının Metrekaresi Nasıl Hesaplanır? Sorusu canlanmaktadır. Çünkü doğru bir hesap halıyı en doğru şekilde kullanmayı da beraberinde getirir.

Alacağımız halının metrekare cinsinden fiyatını ortaya çıkarmak adına yapılması gereken işlem ise örneğin alacağımız halı 4 metrekare ise bunu seçtiğimiz modelin metrekare birimi cinsinden fiyatı ile çarptığımız da ortaya çıkan sonuç bize bu halıya metrekare olarak kaç TL ödememiz gerektiğini de söyleyecektir. Yani 4 metrelik bir halının metresi 400 TL ise 4×400 formülünü kullanarak toplam maliyeti de 1600 TL olarak kolayca hesaplayabiliriz.

Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evimizin en güzel şekilde eşyalarla beraber kendi tarzını yansıtabilmesi, iş yerlerimizin daha kullanışlı ferah ve görüntü olarak da müşterilerimize ve kendimize de daha güzel görünebilmeleri adına en önemli seçimlerden biri de zeminlerde yer alan halılardır. Kimi noktalar Bu bağlamda fazla önemsenmeden seçim yapılacak olsa da genel olarak her bölgenin kendi içinde barındırdığı özellikler bakımından dış gözle bakan herkes için bir tarzının da da olması gerekir. İşte tam hu noktada Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler sorusu gündeme gelecektir. Bu bağlamda en önemli detayları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

Kaliteli Olması

Halı seçimlerinde en önemli hususlardan biri seçtiğimiz halının yeterince kaliteli ve aynı zamanda da sağlıklı olabilmesidir. Çünkü ucuz diye para verdiğimiz birçok adı halı birkaç yıl gibi kısa bir sürede çeşitli sorunlar yaratarak kullanılamaz hale gelir. Bu durum ise bu tercihinizi ısrar ettirdiğiniz sürece ömür boyu bile sürebilir. Yani bir halıdan fiyat yanında en iyi performansı alabilmek adına da halının ipliğinden dokumasına kadar her anlamda en iyi şekilde işçilik uygulanmış olması ve bizim de halı ile alakalı tüm bu detayları araştırarak olabilecek en uygun ve kaliteli halıyı seçmemiz gerekecektir.

Mevsime Uygun

Bazı halılar dört mevsim kullanılabildiği gibi bazı halılarda da bu durum değişkenlik gösterir. Seçimlerimizi yapma noktasında da kimi zaman sadece içinde bulunduğumuz mevsimi düşünürken, bazen de tüm mevsimleri düşünerek hareket ederiz. İşte tam bu noktada en doğru tercihin her mevsime uyabilecek ve aynı zamanda da kullanışıyla bizi üzmeyecek bir halıyı bulmak gerekir.

Desen ve Renkler

Alacağımız alanı sahip olduğu desen ve renkler yerleştirmek istediğimiz zeminde bulunan oda ya da ortamda bulunan her şeyle belli bir uyumada sahip olmak zorundadır. İşte tam bu noktada yapılması gereken de hiçbir detayı ve rengi atlamadan gerekli analizleri yaparak renk ve desen tercihlerini de bu doğrultuda yapmaktır.

Ayrıca renk tonlarının kir gösterme konusunda da önemli bir husus olduğu da bilinmelidir. Daha açık tonlu halılar kirleri çok daha net belli ederek temizlenme gereksinimi doğurur. Daha koyu renklerde ise bu tür sorunlar yaşanmaz. Tabi temizliği seven ve bu konularda da tahammülü olmayan bir insansanız gerekli temizliği yaparak halılarınızı tonlama farkına bakmadan da kullanabilirsiniz.

Alan Ve Ölçüm Hesabı

Yukarıda sayılan tüm hususların hepsinin tam olarak bir bütün olması ve anlam kazanması noktasında bir halı için en olmazsa olmaz durum gireceği alandaki hesap ve kendisinin de ölçümünün buna bağlı olarak doğru bir şekilde yapılmasıdır. Halı ve modeli her şeyiyle ne kadar güzel ve sizin için özel olursa olsun yanlış yapacağınız hesapların halıyı kullanmadan iade etme gibi üzücü durumlarla karşı karşıya kalmanıza sebebiyet verecektir. Siz siz olun bu konu da asla hata yapmayın.

Salon Halısı Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Salon bir ev için her anlamda tüm her şeyin içinde bulunduğu ve zamanımızın da çoğunun geçtiği bir alandır. Bu önemine binaen de salon içinde yer alan tüm koltuk , renkler ve aksesuarlar gibi , zeminde bulunan halının da her açıdan iyi seçilmesi önem arz eder. Bu sebeple herkes Salon Halısı Ölçüleri Nasıl Olmalı? Sorusuna bir cevap arar. Bu soruya ise şu şekilde cevap vermek mümkündür.

• Koltuklar ve mobilyalar ile uyumlu ve dışarı ya da altına giremeyecek şekilde olmalı

• Duvar rengi, yer rengi ve tüm aksesuarlarla bir uyum içinde olabilecek biçimde ölçülü ve uyumlu olmalıdır.

• Bu bağlamda da en ideal salon halısı ölçüsü ortalama 4 ya da 5 metrekare olmalıdır.

Mutfak Halısı Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Mutfak dolaplarının tezgahın, masanın yanında zeminde bulunan halının ölçüsü de son derece önemlidir. Bu minvalde de Mutfak Halısı Ölçüleri Nasıl Olmalı? Sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz.

• Mutfak tezgahının ve masanın ve diğer beyaz eşyaların bitim noktaları iyi hesaplanarak ve kenarlarından birkaç santim boşluk kalacak şekilde ölçüm hesabı yapılmalıdır.

• Bir yemek ortamının varlığı söz konusu olduğunda seçilecek alanında koyu renkli ve doğru ölçülü olması gerekir.

• Tüm bunlarla birlikte ideal ve seçimi en çok yapılan mutfak halısı ölçüsü 3 ve 4 metrekaredir.

Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?