{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Abajur Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Abajur Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dekorasyon

Abajur Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 


Abajur, evinizin aydınlatmasına katkı sağlamasının yanı sıra, şık ve dekoratif bir aksesuar olarak kullanabileceğiniz portatif ürünlerden birisidir. Bibloya benzer haznesi, zarif biçimlerde oluşturulmuş şapkası ve seçeceğiniz renk ile salonunuz, çalışma odanız veya abajurunuza yer verdiğiniz herhangi bir odanız bambaşka bir havaya bürünecektir. Elbette bu duruş, ancak doğru bir abajur seçimi yapıldığında etkili olabilecek dokunuşlar içerir. Gelin, birlikte abajur alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtını arayalım. 


1. Boyut: Abajurlar, masa üstü boyutları denen, genellikle 50 cm’yi geçmeyen ebatlarda üretilir. Konumlanışları ve uyumları, bu standart boyutlar üzerinden hesap edilir. Bu nedenle seçeceğiniz abajurun, 50 cm’yi geçmeyen boyutlara sahip olduğundan emin olmak, sizi abajurunuzu yerleştirmek istediğiniz odanızın dekorasyonu üzerine ayrıca düşünmekten kurtaracaktır. 

2. Abajur malzemesi: Pek çok farklı ev dekorasyon ürünü gibi abajurlar da çeşitli malzemelerden üretilmiş olabilir. Plastik gibi dayanıksız ve görece basit malzemeler, alacağınız bu şık dekorasyon ürününün istediğiniz havayı yaratamamasına sebep olabilir. Porselen veya seramik gövdeye sahip abajurlar, bu malzemelerin ağırlığını duruşlarında taşıyarak ev dekorasyonunuza katkı sağlayabilirler. 3. Şapka malzemesi: Avizeler ve abajurlar, temizlik esnasında en az akla gelen noktalardır. Bu nedenle toz tutmayan, lekelere karşı dirençli malzemelerden üretilmiş olmaları işinizi kolaylaştıracaktır. Abajur şapkalarının kumaşı belirli standartlar taşımalıdır. Işık geçirgenliği bulunmalı, ısıya karşı çok dayanıklı olmalı ve kolay temizlenebilmelidir. Bu kumaşlar ipek, organze veya şifon olabilmektedir. 4. Renk: Yalnızca aydınlatma olarak kullanılmayan abajurlar, ev dekorasyonunuzun belki de en zarif unsurları olabilecek özelliktedir. Fakat bir uyum yakalayabilmek adına, abajurunuzu yerleştireceğiniz odanızda hakim olan renklerle uyumlu bir abajur gövdesi rengi seçmek hem sizin göz zevkinize hitap edecek hem de misafirlerinizin övgülerini toplamanıza vesile olacaktır. 


Abajur Odayı Aydınlatır Mı? 

Ev dekorunuzun ve aydınlatmanızın aynı anda parçası olabilecek bir aksesuar olan abajurlar, bir odayı tek başına aydınlatma konusunda yetersiz kalabilirler. İçerisindeki ampul ne denli güçlü olursa olsun, abajur şapkasında bulunan kumaş net bir aydınlatma sağlanmasının önüne geçecektir. Işığı geçiren şapka kumaşları renklerine bağlı olarak daha fazla veya daha az ışık verebilseler de ışık doğrudan odaya yayılmadığı için net bir aydınlatma konusunda eksik kalabilirler. Loş veya romantik bir ortam için ideal bir aydınlatma sağlasalar da göz sağlığı açısından gerekli ışığı vermek için uygun materyallere sahip değildirler. 


Abajur Nereye Konur? 

Abajur dendiğinde, akla ilkin salonda bir köşe sehpa üzerine yerleştirilmiş, zarif duruşlu bir aksesuar gelir. Fakat abajurunuzu yalnızca salonda değil, yatak odanızda, çalışma odanızda veya giriş holünüzde konumlandırabilirsiniz. Çalışma odanızda masanızın üzerinde bir abajur, bir masa lambası işlevi görerek hem çalışmalarınızı daha sağlıklı bir aydınlatma altında yapabilmenizi sağlayacak hem de odanıza otantik bir hava katacaktır. Yatak odanızda, yatağınızın hemen yanına koyabileceğiniz abajurlar, gece lambası işlevi görerek, uyumadan önce kitap veya dergi okumanıza yardımcı olduğu gibi, okumanız sona erdiğinde tekrar yatağınızdan kalkıp ışığı söndürme zahmetinden sizi kurtaracaktır.

Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?