{ "user": { "type": "identify", "data": { "id":"None", "user":{ "email": "", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }, "page": { "type": "page Viewed", "data": "" } }
Aplikasyona Özel Kargo Bedava Fırsatı!
150TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!
Kurumsal :
Franchising

Franchising Koşulları

English

(YURTİÇİNE BAYİLİK VERİLMEMEKTEDİR)

Franchise Bölgesi ABD ve bazı Avrupa ülkeleri haricinde bölgesel ya da şehir bazında Franchise verilmemektedir, ülkenin tamamı için verilebilmektedir.

Mağaza Büyüklüğü ABD ve bazı Avrupa ülkeleri haricinde bölgesel ya da şehir bazında Franchise verilmemektedir, ülkenin tamamı için verilebilmektedir. Mağazanın kullanılabilir alanı 400 m2 – 1000 m2 arasında olmalıdır Mağaza deposu toplam alanın %10’u civarında olabilir Verimlilik ve karlılık açısından, geniş çeşitlilikte koleksiyonun doğru ve ideal sergilenebilmesi en ideal alan büyüklüğüdür.

Ödeme Koşulları Ödemeler peşin olarak yapılır ve banka garanti mektubu talep edilmektedir. Marka İmtiyaz Bedeli (Marka Kullanım Ücreti) Pazarın şartlarına ve potansiyeline göre Madame Coco tarafından belirlenen, ilgili ülkedeki marka kullanım ve satış haklarının ücreti talep edilmektedir.

Tecrübe Franchise başvurularında, perakende tecrübesi adaptasyon sürecini ve işin kalitesini arttıracağı için önemli bir değerlendirme konusudur. Bu sebeple Sermaye yeterliliğinden daha önemli bir konu olarak bakılmaktadır.

Ekip Aday şirketin perakende alanında deneyimli ekibinin olması ya da kısa zaman içinde bu ekibi oluşturabilecek beceride olması önemli bir değerlendirme konusudur.

Dekorasyon Firmamız standart bir dekorasyon modeline sahiptir ve dekorasyon firmaları ile Franchise arasında ideal ve minimum maliyetler için aracı konumundadır. Firmamız, mevcutta çalışmış olduğu dekorasyon firmaları ile franchise arasındaki bağı kurar ve işin takipçisi olur. Tüm dekorasyon ve seyahat masrafları Franchise tarafından karşılanır.

Lojistik İhracat FOB(incoterm 2010) olarak firmamız tarafından yapılır. Ürünlerin gümrüğünün yapılıp ilgili kargo şirketine teslimine kadar olan süreçte masraflar firmamıza aittir. Bundan sonraki tüm lojistik süreçleri Franchise’a ait olacaktır. Gerektiğinde uygun bir lojistik kargo firmasının bulunmasında firmamız yardımcı olacaktır.

Bilgi İşlem Firmamız V3 Nebim perakende yazılımını kullanmaktadır. Mağazalarımızda ise Nebim V3’e entegre olarak IBM Pos kasalarımızda kullanılmaktadır. Program merkez server üzerinden online olarak kullanılmaktadır. Franchise aynı altyapıyı kullanacak olup, ilgili software, hardware ve entegrasyon maliyetleri Franchise tarafından karşılanmaktadır.

Ürün Tüm ürün planlama ve yönetimi Madame Coco merkez planlama ekibi tarafından yönetilmekte ve düzenli olarak ürün tedariki sağlanmaktadır. Aday Firmanın İlgili Evrakları - Başvuru yapmak isteyen aday firmalar, aşağıda belirtilen evrakları, talep edilen İş Planıyla birlikte teslim etmelidir. - Kuruluş evrakları, Bilanço, İmza Sirküleri vb..

Deha Mağazacılık Ev Tekstili Ürünleri San. Ve Tic.A.Ş. Tel: +90 212 267 27 51-52 Fax: +90 212 267 27 80 E-mail: franchising@madamecoco.com Avni Dilligil Sokak Çelik İş Merkezi B Blok Zemin Kat 34394 Mecidiyeköy / İSTANBUL

Yukarıdaki koşullar sağlandığı durumda, aşağıdaki anlaşma imzalama prosedürü zaman tablosuna göre Franchise anlaşması imzalanacaktır.

ANLAŞMA İMZALAMA SÜRECİ ZAMAN AKIŞI

 1. ŞİRKET SUNUMU İşiniz, tecrübeniz ve finansal geçmişiniz hakkındaki bilgilerinizin ya da şirket sunumunun franchising@madamecoco.com adresine gönderilmesi
 2. FRANCHISE İŞ PLANININ ANLAŞILMASI Profiliniz değerlendirildikten sonra size bir İş Planı taslağı iletilecek. Yetkili arkadaşlarımız her türlü sorularınız için mail ya da telefon ortamında sorularınızı cevaplayacaktır.
 3. BAŞVURUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ Tüm başvuruların alınmasından sonra özgeçmiş, itibar ve güven vasıflarının uygunluğu değerlendirilecektir.
 4. MAĞAZA YERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Eğer başvurunuz uygun görülürse, tespit etmiş olduğunuz mağaza lokasyonları tarafımızdan ziyaret edilecek ve Madame Coco’nun istenilen standartlarına uygun olup olmadığına karar verilecektir.
 5. FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI Lokasyon değerlendirmesi ile birlikte Pazar araştırması da yapılacaktır. Rakipler, fiyat politikaları, koleksiyonlar, rakip yapıları ve vergi düzenlemeleri incelenecektir. Perakende satış fiyatına karar verilmesi için bütün bu veriler bir araya getirilecek, karlı ve sürdürülebilir bir iş için başa baş noktası tespit edilecektir. Bu fizibilite ile Madame Coco felsefesinde rekabetçi fiyatlarla satış yapabilmenin uygunluğu görülmüş olacak.
 6. MUTABAKAT Lokasyon ve fizibilite hesaplamaları tamamlandığında, Madame Coco ve Franchise adayı arasında bir Mutabakat imzalanır.
 7. ANLAŞMA GÖRÜŞMELERİ VE İMZA Franchise anlaşması karşılıklı mutabakat ile imzalanır.
 8. MAĞAZA AÇILIŞ PLANLAMASI Sözleşme imzalandıktan sonra, mağaza yerleşim planları mimarlarımız tarafından hazırlanacaktır. Personel seçimi, Türkiye’de eğitimi, organizasyon planı, pazarlama ve reklam planlaması ve işe alımlar görüşülür ve uygulanır. Uygun pazarlama ve açılış organizasyonu ile mağaza açılış tarihine karar verilir.
 9. YÖNETİM EĞİTİMİ VE GELİŞTİRME Yönetim Eğitimi Programı, tüm yönleriyle mağaza operasyonları ve daha fazlasını içerir. Eğitimle alakalı tüm seyahat, konaklama ve ulaşım masrafları Franchise tarafından karşılanır.
 10. AÇILIŞ Ürünler Madame Coco ürün planlama ekibi tarafından hazırlanır ve gönderilir. Açılış için görsel planlama ekibimiz gönderilir, ürün dizimi, eğitim ve mağazanın açılışa hazırlanmasını sağlarlar.

Franchising Terms And Conditions

Türkçe

FRANCHISING TERMS AND CONDITIONS In this document, the franchise granting company Madame Coco brand will be referred to as “franchisor” and the franchise applicant will be referred to as “franchisee”.
Contact E-Mail: franchising@madamecoco.com

Franchise Area Franchise is granted for a specific country as a whole, not only for one city or region. Some European countries, Russia, USA and some other countries can be exceptions for this rule.

Size of Location For the purpose of productivity and profitability through high variety of collection and proper display of the collection in certain level square meter areas: The store projected to be opened must have 8 meters width of facade. Net usage area should be between 400 - 1000 sqm. Warehouse should be 10% of the net usage area.

Payment Terms Payment shall be in advance and bank guarantee letter shall be required.

Royalty Fee Royalty fee is determined by Franchisor in accordance with the conditions and potantial of the related market.

Trading Experience Franchisee applicants’ past experience in retail industry shall speed up the adaptation process and it is a matter of preference as it may increase the quality of the job performed.

Staff It is significantly important that the franchisee has well trained staff for the retail organization. In case they do not, they should be able to create such team in a short period of time.

Decoration Our stores have a specific decoration model applied for high level product presentation. Our company can/will act as an intermediary during the application stage of our store decoration at your area, if necessary. The company providing our decoration support will be introduced to the franchisee and the process in the aftermath is worked on and completed betweeen the franchisee and the decorating company. All decoration costs and related franchisor staff travel costs while performing the decoration construction are paid for by the franchisee.

Logistics The exporting of the goods shall be on FOB(incoterm 2010) basis. Export and customs cost of the products up to the customs in Turkey shall be paid by the franchisor, whereas the transportation of the products from Turkish customs to destination, insurance if required, and import costs before the destination, domestic transportation shall be paid by the franchisee. We provide support regarding the shipping agencies. In case the goods are shipped from countries other than Turkey, the same applies to the country or countries that the goods are shipped from, instead of Turkey.

Management Information System The franchisor uses V3 Nebim sales software, ERP program. In our stores, IBM POS is used and it is integrated with Nebim V3 software. Programs are used online through our central server. Franchisee shall use the same program, system and all the integration unless our technical team decides on an alternative system. All related software and hardware costs are to be paid for by the Franchisee. Deha Mağazacılık Ev Tekstili Ürünleri San. Ve Tic.A.Ş. Tel: +90 212 267 27 51-52 Fax: +90 212 267 27 80 E-mail: franchising@madamecoco.com Avni Dilligil Sokak Çelik İş Merkezi B Blok Zemin Kat 34394 Mecidiyeköy / İSTANBUL

Product All product allocation management of the franchisee is performed by the Franhisor and all products are supplied continously and accordingly by the Franchisor.

Documents related to the Franchisee Applicant

 • - Entity or corporation making a franchise application must deliver below documents to the franchisor at below address, together with the (Business proposal) field research report
 • - Company establishment documents
 • - Balance Sheets
 • - Signature Declarations (if any)

Deha Mağazacılık Ev Tekstili Ürünleri San. Ve Tic.A.Ş. Tel: +90 212 267 27 51-52 Fax: +90 212 267 27 80 E-mail: franchising@madamecoco.com Avni Dilligil Sokak Çelik İş Merkezi B Blok Zemin Kat 34394 Mecidiyeköy / İSTANBUL

In case the above conditions are met and we decide to go forward, the franchise agreement shall be concluded after the completion of below requirements as per the Time Table of the Signing Agreement procedures.

TIMETABLE FOR SIGNING THE AGREEMENT

 1. SUBMISSION OF COMPANY PROFILE: Sending of complete information about your past work experience and financial background to franchising@madamecoco.com
 2. UNDERSTANDING FRANCHISE BUSINESS PLAN: After evaluating your profile, we will send you our Franchise Business Proposal format. Our franchise department staff will be available through mail and phone for answering all the queries raised by you.
 3. EVALUTION OF THE APPLICATION: Once the applications are received from all the interested parties, we will begin the qualification process, which includes both a credit and background check.
 4. EVALUATION OF THE SITE: After a careful evaluation of your application, if it is among the selected, our franchise department will visit your location for site evaluation. We will check to see if your location (either owned or rental) meets required standards of the Franchisor. All related travel costs shall be paid by the franchisee candidate.
 5. FEASIBILITY STUDY: During the site evaluation visit, our franchise team will study the market such in terms of; competitors, their pricing policy, collections, structures and tax regulations. We will gather all data to determine the retail sales prices and break even point will be determined for a profitable and sustainable business. We will make a calculation accordingly to see if there is a possibility to sell in the specified area/country with competitive prices and In accordance with the Madame Coco requirements/philosophy
 6. MOU SIGNING: Once the location and the feasibility calculations are finalized, a Memorandum of Understanding (MOU) is signed by both Madame Coco and the franchisee applicant.
 7. AGREEMENT NEGOTIATIONS AND SIGNING: The Franchise Agreement shall be signed with mutual consent.
 8. STORE SET UP AND PLANNING: After signing of the agreement, the layout plan of the stores shall be prepared by our interior designers and architects.
  Staff selection, training in Turkey, organization plan, marketing and promotional planning and recruitment will be discussed and implemented. The Grand Opening date of the store is decided with proper marketing and after determination of operational flow charts.
 9. MANAGEMENT TRAINING & DEVELOPMENT: Management training program covers all aspects of Store operations and more. All the training travel expenses of our staff and franchisee staff will be paid for by the Franchisee.
 10. OPENING: Products shall be prepared and dispatched by our allocation team. We will send our visual merchandising team for the opening day to display the products, train and prepare the store. All travel expenses will be paid for by the Franchisee.

MADAME COCO WHOLESALE CONDITIONS:

 • Minimum order amount will not be less than $30,000 per order
 • Purchasing or selling can be done for only allowed regions
 • Products can be chosen from our stores directly. You can e-mail a stock code list to wholesale@madamecoco.com by checking on our website,
 • Product shipping terms is Exworks our warehouse,
 • Customs and cargo related expenses are to be paid by the purchasing company
 • Returns are not accepted, except for defective products
 • In case of purchasing less than $30,000 worth of products, order can be chosen in our stores.

KOLAY İADE

14 Gün İçinde Koşulsuz İade

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

128Bit Rapid SSL Sertifikası

ÜCRETSİZ KARGO

150 TL ve Üzeri Alışverişlerde