{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "user": { "email": "" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Banyo Paspası Makinede Yıkanır Mı?

Banyo Paspası Makinede Yıkanır Mı?

Banyo Paspası Makinede Yıkanır Mı?

Banyo paspasları bir yandan banyoların en önemli aksesuarı olurken bir yandan da fayansların daha uzun süre temiz kalmasını sağlarlar. Elbette fayansları temiz tutmak demek, banyo paspaslarının çok sık kirlenmesi demektir. Bazı banyo paspasları tamamen pamuk malzemeden üretilir ve makinede yıkanmasında hiçbir sakınca bulunmaz. Fakat bazı banyo paspaslarına fayans üzerinde kaymaması için nokta şeklinde silikonlar yerleştirilir. Bu silikonlar sıcak suda bekletildiğinde bozulabilir, kopabilir ve banyo paspasından beklediğiniz yere tutunma özelliğini karşılayamaz hale gelebilirler. Bu tarz paspaslar da çamaşır makinesinde yıkanabilir olsa da hassas programlarda veya soğuk suda yıkama gerçekleştirmek daha sağlıklı bir çözüm olacaktır.


Banyo Paspası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Banyo paspasları ıslak, nemli, ince tozların yapışabileceği sergilerdir. Bu nedenle en uygun paspası satın almak, banyo hijyeniniz için oldukça önemlidir.Banyo paspasının dokusu mümkün olduğunca düz olmalıdır. Kir, toz ve saç tellerinin dokuma aralarına sıkışmaması ve kolay bir temizlik için düz yüzey, en ideal tercihtir.Banyo paspaslarının alt yüzeylerinde kaygan zemine tutunabilmesi için nokta şeklinde silikonlar veya tutunmaya uygun bir kumaş türü bulunmalıdır. Aksi takdirde ıslak zeminde fayansların üzerinden kayabilecek bir paspas büyük kazalara sebep olabilir.Paspas rengi banyo konseptinize uygun olarak seçilebilir fakat sık kirlenen bir yer olması nedeniyle açık renk bir banyo paspası seçilmesi daha uygun bir seçenek olacaktır. Açık renk, yağ ve yemek artıklarının bulunabileceği ortamlarda kiri göstermesi açısından uygun olmasa da banyoda kullanılacak paspaslar için oldukça idealdir. Koyu renk bir paspas banyo kirini daha çok ön plana çıkaracağı gibi, genellikle evin en küçük bölümünü oluşturan banyonuzu olduğundan da küçük gösterecektir. Açık renk kirli beyaz, şampanya, krem rengi gibi renklerdeki banyo paspasları daha ferah bir ortam yaratarak banyonuzun daha geniş görünmesini sağlayabilir.

Banyo paspasınızın kumaşı dikkat edilmesi gereken bir başka noktadır. Kolay temizlenebilir sentetik paspaslar, suyu ve nemi içine çeken pamuklu kumaştan üretilmiş paspaslar veya suyu hızlıca emen ve çabuk kuruyan elyaf paspaslar banyonuzun durumuna göre tercih edilebilecek banyo paspası türleridir.


En İyi Paspas Kumaşı Hangisidir?

Banyonuz için en iyi, en ideal ve en sağlıklı paspası seçebilmeniz için elbette banyo paspaslarının hangi kumaşlardan üretildiğini bilmeniz gerekir. Banyonuzdaki nem miktarına ve bir paspastan beklentilerinize göre şekillenecek seçimleriniz, uzun yıllar rahat bir kullanım sağlayacağı gibi yanlış bir seçim olmadık kazalara yol açabilir. Bu nedenle en iyi banyo paspasına karar vermeden önce, sizlere banyo paspası çeşitlerini açıklamak isteriz.

Pamuklu banyo paspasları, pamuğun muhteşem emiciliğini banyonuza taşıyan, doğal ve sağlıklı paspaslardır. Genellikle kalın dokuma üretilen ve desenli bir yüzeye sahip olan pamuklu banyo paspasları hem nemi hem de banyonuzun yerlerindeki su damlacıklarını hızla içine çeker. Pamuklu banyo paspaslarının tek dezavantajı kaymaması için alt kısmında herhangi bir ek materyal bulunmamasıdır. Buna rağmen diğer kumaş türlerine kıyasla pamuklu kumaş, kaygan yüzeylere doğal bir tutunma sağlayan özel bir yapıya sahiptir.

Sentetik banyo paspasları, banyolarda en sık karşılaşılan paspas türüdür. Kolay temizlenebilir yapısı ve hemen kuruması sebebiyle kullanıcıların severek kullandığı sentetik banyo paspaslarının olumsuz yanı, su emme miktarının az olmasıdır. Üzerine damlayan suyu içine hızlıca çeken fakat kurutulmadığında kısa bir süre sonra paspasın altında ıslaklık oluşmasına sebep olan bir yapıya sahiptir. Çok sık temizlendiğinde ve beklemeden kurutulduğunda en ideal paspas haline gelebilirler.

Elyaf banyo paspasları, son dönemlerde en sık tercih edilen paspas türleri arasına girmeyi başarmıştır. Yumuşak dokusu, suyu ve nemi içerisine hızlı hapseden yapısı nedeniyle banyoların vazgeçilmez aksesuarı olmaya adaylardır. Tanecikli yapısı ve boşluklu dokuması sayesinde su tutulumunu maksimum düzeyde tutabilen elyaf banyo paspasları, bu yapı sayesinde çok hızlı bir şekilde kuruyabilirler. Elyaf paspaslar yumuşak dokuları nedeniyle uzun tüylü banyo paspasları olarak üretilirler, bu durum da elyaf banyo paspaslarının dezavantajlı kısmını oluşturur. Toz, kir ve saç tellerinin boşluklu elyaf dokuma tüyler arasında sıkışması, paspas temizliğini daha zor hale getirebilmektedir.

Sepeti Temizle

Tüm ürünleri kaldırmak istediğinize emin misiniz?