{ "user": { "type": "identify", "data": { "id":"None", "user":{ "email": "", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }, "page": { "type": "page Viewed", "data": "" } }

Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

Darcey Emaye Çaydanlık Takımı - PudraEvlerde en sık kullanılan mutfak eşyalarından biri olan çaydanlıklar, sık sık su lekelerine, yağ sıçramalarına ve yemek artıklarına maruz kalır. Üstelik her akşam kullanılması edeniyle en temiz olması gereken gereçlerden birisidir de… Çaydanlıkları kir ve lekelerden arındırdıktan sonra parlatabilmek için çeşitli kimyasallar bulunur. Fakat bu kimyasal deterjanlar, çaydanlığı geçici olarak parlatır ve yüzeye derin zararlar verebilir. Bu nedenle çaydanlığınızı parlatırken doğal ürünlere şans tanımanız hem sağlığınız hem de çaydanlığınızın uzun ömürlü olması açısından kritik bir öneme sahiptir.

Çaydanlığınızı parlatmadan önce, dışını tamamıyla, güzelce temizlemelisiniz. Basit lekeler, kireç artıkları, yemek yağları çaydanlığınızdan temizlendikten sonra çeliğin bir miktar parladığına tanıklık edebilirsiniz. Temizliğinizi tamamlar tamamlamaz, iki farklı yöntemle çaydanlığınızı parlatabilirsiniz. İlki, bir kap içerisine sirke ve tuz koyarak karıştırmanızla başlar. Sirke içindeki tuz eridikten sonra temiz bir bezle yumuşak daireler çizerek çaydanlığınızı silebilirsiniz. Sıcak su ile duruladığınızda, çaydanlığınızın dış yüzeyindeki parlaklık gözlerinizi alabilir. Bir diğer yöntem ise, sirke içerisine tuz değil karbonat konmasıdır. Aynı şekilde bir kap içerisinde bulunan sirkeye karbonat ekleyip kaynatabilir, daha sonra bu karışımı çaydanlığınızın yüzeyini silmek için kullanabilirsiniz. Temizlemesi kolay yüzeyi ile Madame Coco'nun Darcey Emaye Çaydanlık Takımı çay keyfinizi taçlandırıyor. Görsele tıklayarak ürüne ulaşabilirsiniz.

Yanmış Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Yoğun günlerde, kafanızın içerisinde çokça düşünce olan bir günde demlediğiniz çayı ocakta unutmanız oldukça doğaldır. Uzun süre yüksek ateşte kalan çelik, ateşin isiyle kararma yapar. Hiçbir sorun olmasa dahi, uzun yıllar kullanılan çaydanlıklar çok sık ateş üzerinde utuldukları için dış yüzeylerinde kararma oluşur. bu yanık lekeleri, bulaşık makinesinde veya elde yıkamayla kesinlikte çıkmaz. Yanmış görüntüyü ortadan kaldırmak için çeşitli deterjanlar ve bulaşık teliyle çaydanlık yüzeyindeki yanmış lekeleri temizlemeye çalışırsanız, çaydanlığınızın parlaklığını tamamen kaybedecek olmanızın yanı sıra lekelerin de çıkmadığına şahit olabilirsiniz.

Azura Çaydanlık Takımı Büyük Boy Yanmış çaydanlıklar için en iyi çözümü yine tuz, sirke ve karbonat sunar. Bir kap içerisine koyduğunuz sirkeye karbonat ve tuz ekleyin. Bu karışımı kaynayana kadar ocakta tutun. Kaynadıktan sonra, havlu peçeteleri kabın içerisinde ıslatarak açın ve çaydanlığınızın yanmış kısımlarına dikkatlice yerleştirin. Yanmış çaydanlık lekelerinin tümünün üzerinde sirke, karbonat ve tuz karışımlı havlu peçetelerin olduğundan emin olduktan sonra, çaydanlığınızı beklemeye bırakabilirsiniz. Yaklaşık bir saat içerisinde, bu karışımın çaydanlığınızın yüzeyindeki yanık görüntüsünü tamamen kaldırdığını görebilirsiniz. Daha etkili ve hızlı bir sökücü olması nedeniyle, karışıma batırdığınız peçetelerle çaydanlığınız kaplamadan hemen önce bir adet limonu keserek, lekelerin üzerinde gezdirebilir ve daha sonra peçetelerinizi yerleştirebilirsiniz. Çaydanlığınız temizlenemeyecek duruma geldi ise Madame Coco'nun paslanmaz çelikten yapılmış Azura Çaydanlık Takımı Büyük Boy gibi seçeneklerine göz atabilirsiniz. Farklı boy seçenekleriyle size sunulmaktadır. Görsele tıklayarak ürüne ulaşabilirsiniz.

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir?

Yıllar boyu, içerisinde musluk suyu kaynatılan çaydanlıklar bir süre sonra içerisinde kireç birikmiş olarak bulunurlar. Kalın kireç tabakaları, çaydanlığın yapısını bozduğu gibi, içerisinde kaynattığınız suyun da tadını kötüleştirir. Bu nedenle belirli aralıklarla, çaydanlığınızın içerisinde yapacağınız kireç temizliği sağlığınız ve damak zevkiniz açısından oldukça önemlidir. Çaydanlık içerisinde yerleşmiş kireci, kireç sökücü deterjanlar aracılığıyla temizlediğinizde yeterli miktarda su kullanılmazsa ölümcül tehlikelere yol açabilir. Kireç çözücü kimyasallar, çelik malzemenin yapısına işleyerek kireci çaydanlık tabanından sökerler, fakat sonrasında çaydanlık bol suyla defalarca yıkanmalı ve içerisinde birkaç kez su kaynatılarak kireç sökücü kimyasalların kalıntıları mutlaka temizlenmelidir. Temizlenmediği takdirde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bir başka yöntem ise yine doğal malzemelerin kullanımıdır. Sirke, karbonat ve tuz karışımını çaydanlığın içerisine koyup kaynatarak çaydanlığınızdaki kireçlerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca bir çaydanlık suyun içerisine koyacağınız limon tuzunu yaklaşık 20 dakika kaynatmanız, kireçlerin parça parça sökülmesini sağlayacak yöntemler arasında yer alır.