{ "user": { "type": "identify", "data": { "id":"None", "user":{ "email": "", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }, "page": { "type": "page Viewed", "data": "" } }

Çatal Kaşık Bıçak Düzeni Nasıl Olur?

Çatal  Kaşık Bıçak Düzeni Nasıl Olur?

Şık bir yemek sofrası kurmak istiyorsanız, ilkin doğru çatal bıçak düzenini kurmanız gerekir. Resmi davetlerde, evinizde ağırladığınız iş arkadaşlarınıza sunacağınız sofralar dört dörtlük bir düzene sahip olmalıdır. Çatal bıçak düzeninin doğruluğu, misafirlerinizin size hayranlıkla bakmasını sağlayacaktır. Avrupada kullanılan çatal bıçak düzeni, yemek sırasına göre dıştan içe doğru ilerleyen bir çizgiye sahiptir. Tabaklar, en altta ana yemek tabağı, üstünde ara sıcak tabağı, onun üzerinde de çorba kasesi olacak şekilde yerleştirilir. Tabakların sağ tarafından başlayarak çatal bıçak ve bardak düzeni kurulur. Tabakların hemen sağında ilk sırada et bıçağı, sonra yemek bıçağı, sonra da çorba kaşığı olacak şekilde dizilir. Hafifçe sola doğru kayılarak tabakların sağ çaprazına sırasıyla su bardağı ve şarap kadehi yerleştirilir. Sola doğru gidilerek tabakların tam karşısında olacak şekilde tatlı çatalı, tatlı bıçağı ve tatlı çatalı konulur. Tatlı servisinin hemen arkasında yemek çöpleri için boş bir kase bulundurulmalıdır.

Tabakların sol çaprazında küçük bir servis tabağı ve üzerinde tırtıklı bir bıçak yer alır. Bu servis, ekmek dilimlerini koymak ve yağ sürmek içindir. Akşam yemeklerinin servislerinde bu kısım yer almaz. Tabakların sol tarafında en dışta peçete veya mendil yer almalıdır. Mendil daha sonra açılarak bacaklar üzerine yerleştirilecektir. Dıştan içe doğru sırayla salata çatalı ve ana yemek çatalı tabakların soluna özenle yerleştirilir. İdeal çatal bıçak düzeni, bu şekildedir. Çatal bıçak düzeni, misafirlerinizi büyüleyecek bir tarz ve şıklıkla sıcak sohbetlerinizi süsleyecek sofra düzenlerinin en önemli parçasıdır.

Sofrada Düzeninde Nelere Yer Verilir?

Sofra elbette yalnızca çatal bıçak düzeninden ibaret değildir. Modern insanların tercihi modern sofra düzenlerinde farklı mutfak eşyalarına ve çeşitli aksesuarlara yer verilir. Öncelikle sofranızı kim veya kimler için kurduğunuz oldukça önemlidir. Sade mi, gösterişli mi, sıcak mı yoksa mesafeli mi bir sofra düzeni istediğinize bağlı olarak sofranızda yer vereceğiniz materyaller de değişkenlik gösterecektir.

Sofraların olmazsa olmazları mendil, bardaklar, ekmek sepeti, sürahi, servisler, masa çörtüsü ve çiçeklerdir. Ülkemizde sofralar, insanların ortaklaştığı, lokmalarını paylaştığı en sıcak ortamlardan birisidir. Özellikle aile yemeklerinde kurulan sofralar, lezzetli ikramların sohbeti derinleştirdiği yerlerdir. Pek çok sofrada, tüm bu mutfak malzemelerine ek olarak, ortada salata tabaklarını, meze tabaklarını görmek de mümkündür.

Farklı Tarzlarda Sofra Düzeni Önerileri

Nasıl bir ortam istediğinize karar verdiniz fakat gerekli düzeni kurmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Mendil nereye konulur? Sofrada çiçek ortada mı durur? Hangi renk yemek takımları tercih edilmelidir? Bunlar ve bunlar gibi çok sayıda soru kafanızı kurcalıyorsa, gelin birlikte bazı önerileri gözden geçirelim.

Yaz akşamlarının hafifliğini sofranıza yansıtın

Yaz aylarında baktığımız her yerde bizi ferahlatan, serinleten renkler görmek isteriz. Yazın kavurucu sıcağından kaçarak atladığımız denizin mavisine, ışığı soğurarak bizi serin tutan beyaza, neşeli güneş ışığının sarısına yer verilen yaz sofraları vazgeçilmeziniz olacak. Yaz sofranızı kurarken ilk aşama, masanızın üzerine beyaz bir örtü sermek olmalıdır. Beyaz, kirli beyaz, inci renklerindeki tabaklarınızın yanlarına gümüş renkli çatal bıçaklarınızı koymadan hemen önce açık mavi tonlardaki kumaş servislerinizi sermeyi unutmamalısınız. Tabak ve yeme gereçlerini yerleştirdikten sonra, şık bir mendil koymak yerinde olacaktır. Açık mavi servisinizle aynı renkteki mendillerinizi katlayarak gemi haline getirebilir ve çorba kasenizin içerisine yerleştirebilirsiniz. Yaz ayları, doğanın tüm güzelliğinin gözlemlenebildiği ayladır. Bu güzelliği sofranıza yansıtmaktan çekinmeyin. Büyük bir masaya sahipseniz iki, küçük bir masa ise bir vazo içerisine yaz çiçeklerini koyarak sade ve hafif yaz sofranızı tamamlayabilirsiniz.

Romantik bir sofrayla kendinizi şımartın

Romantizmin parçası, sıcak sofralar hem kış aylarında içinizi ısıtacak hem de sevdiklerinizle yakın bir temas haline geçmenizin ilk adımlarını oluşturacaktır. Kırmızı veya siyah renkli masa örtünüzün üzerine açacağınız beyaz renkli servisler, tabaklarınızdaki renkleri açığa çıkaracaktır. Mendil renginizi kırmızı olarak tercih etmek, uyum açısından önemlidir. Siyah veya beyaz tercih edeceğiniz tabaklarınızın üzerine siyah renkli şık katlamalı birer mendil iliştirmeyi unutmamalısınız. Son olarak elbette romantik ortamların olmazsa olmazı şeffaf kaplar içerisindeki mumlarınızı sofranıza dağınık bir şekilde yerleştirdikten sonra, gül yapraklarını serpiştirerek bu sıcak ortamı tamamlayabilirsiniz.