{ "user": { "type": "identify", "data": { "id":"None", "user":{ "email": "", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }, "page": { "type": "page Viewed", "data": "" } }

Çarşaf ve Yastık Kılıfları Kaç Derecede Yıkanır?


Çarşaf ve Yastık Kılıfları Kaç Derecede Yıkanır?

Yatak odaları, hijyenine en çok dikkat edilen odalardır. Çarşaflar, nevresimler, yastık kılıfları, hatta halılar ve perdeler dahi sık sık yüksek derecede yıkanarak uyunan ortamın sağlıklı bir hale gelmesi sağlanmak istenir. Alerjik kişiler, temizlik konusunda biraz daha hassas olabilmektedirler. Herhangi bir sorun olmasa dahi, yatak tekstili ürünlerinin tamamı sık sık yıkanmalı ve temizlenmelidir. Çarşaf ve yastık kılıfları yıkanırken, yerleşmiş bir algıdan hareketle genellikle hata yapılır. Bu hata, yüksek ısı kullanılmasıdır.

Yumuşak pamuklu kumaştan üretilen çarşaf ve yastık kılıfları, yüksek ısıya maruz kaldıklarında belirli bir süre veya yıkama sonrasında dokularındaki yumuşaklığı yitirirler. Bu durum, uyku kalitenizi etkileyebilecek denli önemlidir. Toz ve kir, sert kumaşlara daha kolay tutunabilir ve lekeler, daha derine işleyebilir. Böylesi durumlarda kirli bir görüntü veren çarşaf veya yastık üzerinde uyumayı istemeyebilirsiniz. Sanılanın aksine, yatak hijyenini sağlayabilmek için çarşafların ve yastık kılıflarının yüksek ısıda yıkanması gerekmez. Maksimum dayanıklılık seviyesi, kumaşa göre değişse de genellikle 60 derece, hijyeni sağlamak için yeterlidir.

Çarşaf ve Yastık Kılıfı Temizliği Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Çoğu zaman günün yorgunluğunun etkisiyle, yalnızca üzerinizi değiştirerek yatağa sarılıyor olabilirsiniz. Bu durum, kıyafetten arda kalan bölgelerinizdeki kirlerin yatak üzerinde çarşafa ve yastık kılıfınıza tutunmasına sebep olur. Kış aylarında, cildin çarşaf ve yastık kılıflarıyla teması minimum düzeyde olsa da kirlenmeleri çok uzun sürmez. Düzenli bir şekilde haftada bir temizlenmeyen yastık kılıflarında sarı ve siyah lekelere rastlamak oldukça doğaldır. Yastık kılıflarınız ve çarşaflarınız bu lekeler tarafından kirletilmeden, hafta bir düzenli olacak şekilde kumaşa uygun derecede yıkandığında hem tertemiz bir uyku çekmeniz kolaylaşacak hem de kirlerin çarşaf ve yastık kılıfı yüzeylerine tutunması zorlaşacaktır.

Bu durum, yaz ayları için biraz daha farklıdır. Sıcak yaz aylarında, daha sık yıkanırız. Fakat buna rağmen cildimizde daha fazla ter ve kir birikir. Biriken ter ve kir, gece saatlerinde yatağınıza uzandığınızda çoğunluğu açıkta olan vücudunuz aracılığıyla yatağınıza aktarılır. Çarşaf ve yastık kılıflarınız, bu nedenle yaz aylarında daha hızlı kirlenir. Kış aylarında haftada bir olan çarşaf temizliğinizi yazın, üç veya dört günde bir gerçekleştirmeniz daha sağlıklı bir ortama zemin hazırlayacaktır.

Çarşaf ve Yatık Kılıfı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çarşaf ve yastık kılıflarının hijyeni, yalnızca sizin yaptığınız temizliğe bağlı değildir. Doğru çarşaf ve yastık kılıfı seçimini yapmak, sizi çoğu zaman çok kirli kumaşlarla yüz yüze gelmekten kurtarır. Peki bir çarşafın kalitesi nasıl anlaşılır? Yastık kılıfı seçerken nelere dikkat edilmelidir? Çarşaf renkleri neye göre seçilir? Gelin, bu soruların yanıtlarını birlikte arayalım…

Boyut

Nevresim, yastık kılıfı, çarşaf gibi geçirildiği ürünleri sıkıca sarması gereken tekstil ürünleri seçilirken ilk dikkat edilmesi gereken nokta boyuttur. Yatak boyutlarının farklılığı nedeniyle, çok çeşitli boyutlarda çarşaflar bulunur. Çarşafınızı seçerken, yatağınız için uygun boyutta olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Yatak kalınlığınızın da çarşaf boyutu seçiminde önemli olduğunu unutmamalısınız. Lastikli veya lastiksiz çarşaflar yatağı tamamen kaplamalı ve yatağın altına kıvrılabilecek boyutta olmalıdır. Yastık boyutları ise genellikle standarttır. Fakat yine de yastık kılıfı seçerken, kullandığınız yastığın boyutlarını bilmek, size seçim kolaylığı sağlayacaktır.

Renk

Yatak odası tekstili ürünlerinde renk, önemli bir dikkat noktasıdır. Çarşaf, nevresim ve yastık kılıfının birbiriyle uyumlu olması, daha huzurlu bir ortam yaratılmasına yardımcı olacaktır. Takım halinde alınan nevresimler içerisindeki çarşaf ve yastık kılıfı renkleri farklı olabilirler. Bu nedenle paket halinde satın alıyorsanız dahi renklerini kontrol etmekten çekinmemelisiniz. Çarşaflar, yastık kılıflarına nazaran biraz daha geç kirlenirler. Bu nedenle daha açık renklerde tercih edilebilirler. Fakat yastık kılıfları, yüz ve saç kirlerine maruz kaldığı için kolay kirlenir. Bu yüzden daha koyu tonlarda tercih edilebilirler.

Kumaş Çarşaf ve yastık kılıfının kumaş kalitesi, sağlıklı bir uyku için önemlidir. Yumuşak ve pamuklu kumaş tercihi, terleme durumunda uykunuzun bölünmesinin önüne geçecektir. Sık yıkanan çarşaf ve yastık kılıflarının uzun ömürlü olabilmesi için de kaliteli, dayanıklı ve pamuklu kumaşlar tercih etmek en sağlıklı seçim olacaktır.